У Харкові відкрили меморіальну дошку медику Ксенії Іліаді
12 жовтня 2012 15:32
У Харкові відкрили меморіальну дошку медику Ксенії Іліаді Меморіальну дошку лікареві-гуманісту, грекині з походження, Ксенії Іліаді відкрили сьогодні, 12 жовтня, у Харкові.

Пам'ятний знак з'явився на будівлі дитячого відділення Харківського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру по вул. Потебні, 16 у рамках Днів грецької культури.

Як зазначив на церемонії відкриття пам'ятної дошки начальник відділу по роботі з об'єднаннями громадян Олександр Стерін, Ксенія Іліаді здійснила справжній подвиг, оскільки, ризикуючи власним життям, рятувала життя інших людей. «В окупованих містах, в умовах смертельної небезпеки, працювали люди, які героїчно рятували життя іншим. Таким героєм була і Ксенія Іліаді. На її рахунку сотні врятованих від примусових робіт у Німеччині харків'ян», - підкреслив Олександр Стерін.

У церемонії також узяли участь харківські медики, студенти декількох вишів, представники товариства греків «Геліос».

Відзначимо, 23 вересня 2003 року на фасаді будівлі міського дитячого протитуберкульозного диспансеру, що розташовувався в той час по вул. Сумській, 52, на ініціативу міського товариства греків «Геліос» та за сприяння Харківської міської ради, було встановлено меморіальну дошку Ксенії Іліаді. Виготовлення та встановлення пам'ятного знака профінансував грецький підприємець Нікос Богоніколос. Наприкінці 2004 року диспансер перевели в нове приміщення, і в будівлі по вул. Сумській з'явився новий власник. А восени 2009 року меморіальна дошка зникла.

Рада міського товариства греків «Геліос» ухвалила рішення відновити пам'ятний знак. Меморіальну дошку виготовив харківський скульптор Георгій Мартиросян. Одночасно актив ХМТГ «Геліос» звернувся до Харківського міського голови Геннадія Кернеса з проханням допомогти в пошуках і відновленні меморіальної дошки, після чого Харківська міська рада ухвалила рішення встановити нову меморіальну дошку на будівлі дитячого відділення Харківського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру.

Довідка. Ксенія Олександрівна Іліаді народилася 1895 року в Бессарабії. Після встановлення в Кишиневі радянської влади Ксенія Іліаді стала сестрою-волонтеркою військово-польових інфекційних госпіталів. Після закінчення громадянської війни працювала медичною сестрою. У 1921 році вступила в Харківський медичний інститут, який успішно закінчила, здобувши кваліфікацію лікаря-фтизіатра. У 30-ті роки працювала в різних протитуберкульозних диспансерах Харкова, але здебільшого - у 2-му тубдиспансері. Під час німецько-фашистської окупації Харкова в 1941-1943 роках Ксенія Іліаді врятувала від неволі та загибелі сотні харків'ян. Вона видавала фіктивні довідки про те, що молоді люди, яких мали відряджати до Німеччини на примусові роботи, хворі на туберкульоз.
Друкувати
Останні новини