Рішення про встановлення меморіальної дошки Юрію Шевельову скасували
25 вересня 2013 13:30
Рішення про встановлення меморіальної дошки Юрію Шевельову скасували Харківська міська рада сьогодні, 25 вересня, скасувала рішення міської комісії з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища про встановлення меморіальної дошки Юрію Шевельову.

За ухвалення такого рішення проголосували 65 депутатів, проти - 4. Обговорення цього питання тривало близько двох годин. Перед голосуванням виступили представники громадських організацій, ініціатори встановлення дошки, історики, представники місцевої влади.

Під час сесії Харківський міський голова Геннадій Кернес нагадав, що меморіальну дошку Юрію Шевельову встановили 3 вересня згідно з рішенням топонімічної комісії від 25 травня 2011 року. Але на адресу комісії надійшла заява від голови Антифашистського комітету Харківщини Нісона Ройтмана, у якій говориться про факти співпраці українського філолога з фашистським режимом. Також до міської ради надійшло звернення від мешканців будинку, де було встановлено дошку, про те, що вони не хочуть, щоб ця пам'ятна табличка була на будівлі, де вони проживають.

Геннадій Кернес зазначив, що при розгляді питання враховувався воєнний період життя філолога.

«Рішення, яке ухвалила сьогодні Харківська міська рада, стосується не наукової діяльності Юрія Шевельова, а його людських якостей, виявлених під час фашистської окупації Харкова, і його дій у цей період. Він показав себе як поплічник фашистів, і рішення про зняття пам'ятної дошки - це відновлення історичної правди для визволителів Харкова, усіх загиблих і тих, хто вижив під час Великої Вітчизняної війни, для всіх наступних поколінь», - сказав міський голова.

Він зазначив, що звернувся до Служби безпеки України з проханням надати документи стосовно біографії Юрія Шевельова в період окупації. У відповіді СБУ говориться, що кримінальної справи стосовно філолога не було, але було порушено кримінальну справу стосовно керівника газети «Нова Україна» Шульгіна, який дав свідчення щодо Юрія Шевельова, який писав у цю газету.

Про це видання розповів депутат міської ради Костянтин Кеворкян. Він повідомив, що Юрій Шевельов писав у газету «Нова Україна», яка співпрацювала з окупантами і в якій філолог працював під псевдонімом «Юрій Шевчук». Депутат зачитав мемуари самого Юрія Шевельова, у яких говорилося, що філолог навмисне уникнув служби в Червоній Армії. Крім того, він вважав, що німці виграють війну.

«Ми не розглядаємо його наукову діяльність, а вирішуємо питання, чи залишити на центральній вулиці міста меморіальну дошку колабораціоністові і людині, яка свідомо виправдовувала фашистів», - підкреслив Костянтин Кеворкян.

У свою чергу, голова Харківської облдержадміністрації Михайло Добкін зазначив, що всі спроби виправдати діяльність Юрія Шевельова, спрямовану на співпрацю з окупантами, викликають обурення в громадськості. «Як можна виправдати колабораціонізм страхом перед голодом, холодом, як можна виправдати бажання ситно поїсти, коли мільйони співвітчизників вмирали голодною смертю і вмирали їхні діти? А Шевельов сам визнав, що вільного житла в місті було багато, і він зайняв квартиру єврейської сім'ї, яка, швидше за все, була розстріляна», - підкреслив Михайло Добкін.

Харківський міський голова Геннадій Кернес повідомив, що також скасовано його розпорядження від 6 липня про встановлення меморіальної дошки. Профільні служби отримали вказівку про демонтаж пам'ятної таблички і приведення до ладу фасаду будівлі по вул. Сумській, 17.

Нагадаємо, 4 вересня на засіданні топонімічної комісії ухвалили рішення переглянути це питання і рекомендувати міськвиконкому зібрати додаткові відомості про філолога для повторного розгляду питання про встановлення йому меморіальної дошки. При цьому також враховувалися юридичні висновки. Органи юрисдикції запропонували комісії зібрати додаткову інформацію про військовий період життя філолога, звернувшись до компетентних органів. 
Друкувати
Останні новини