У Харкові відкриють меморіальну дошку хірургу Олександру Мещанінову
02 грудня 2019 14:54 Суспільство
У Харкові відкриють меморіальну дошку хірургу Олександру Мещанінову Меморіальну дошку хірургу, доктору медичних наук, професору, Праведнику народів світу Олександру Мещанінову відкриють 5 грудня на фасаді будівлі педіатричного відділення Дитячої клінічної лікарні №19.

Раніше в цій будівлі знаходилася 9-та Холодногірська лікарня, де працював хірург.

Початок заходу - о 14:00. Місце проведення - вул. Полтавський Шлях, 152.

Довідка. Олександр Іванович Мєщанінов народився 16 серпня 1879 року в місті Путивлі Курської губернії. Батько помер через кілька днів після народження сина, залишивши родину практично без засобів до існування. Вдова віддала сина на піклування брата до Києва, який влаштував племінника в гімназію. Олександр з ранніх років захоплювався читанням. Майбутній хірург прагнув бути якомога більш самостійним. Гімназист давав приватні уроки, готував молодших учнів до іспитів. Частину невеликої суми, яку заробляв, пересилав матері. Навчався у Київському університеті.

У 1919 році виграв конкурс на заміщення посади головного лікаря Холодногірської лікарні і пропрацював на цій посаді 35 років. У 1926 році на базі 9-ої лікарні створили кафедру хірургії та гінекології Харківського інституту удосконалення лікарів (нині - Харківська медична академія післядипломної освіти). Олександр Мещанінов 30 років керував кафедрою, де було підготовлено багато широко ерудованих лікарів-фахівців.

У роки війни залишився в окупованому Харкові і продовжив очолювати лікарню, на базі якої створили військовий госпіталь: хірург і його колектив таємно лікували радянських бійців, які потрапляли до них. За роки окупації Олександр Мещанінов і його медперсонал змогли вилікувати близько 2 тис. поранених бійців. Також допомагав людям похилого віку, бідним жителям Холодногірського району, яким потрібна була їжа і одяг. Рятував молодих людей від відправки до Німеччини (ставив їм діагнози, з якими не відправляли на роботи). 11 липня 1945 року Олександра Мещанінова нагородили орденом Трудового Червоного Прапора. Ризикуючи життям, врятував від нацистів сім'ю євреїв. За їх поданням, 11 червня 1996 року Інститут Яд Вашем в Єрусалимі удостоїв Олександра Івановича звання - Праведник народів світу.

До 1954 року Олександр Мещанінов провів не менш 15 тис. операцій. Протягом багатьох років був почесним головою обласного та міського товариства хірургів, членом ради професорів Харківського медичного інституту.

Помер 1 січня 1965 року. Попрощатися зі знаменитим хірургом прийшли тисячі харків'ян. Іменем професора Мещанінова у Харкові названа одна з вулиць і Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної допомоги №4.

Гімназист Олександр Мещанінов записав у своєму щоденнику: «Все своє життя, силу і енергію я віддам вам, люди!» - і виконав обіцянку.

Підписуйтесь на Telegram-канал офіційного сайту Харківської міськради.

Друкувати
Останні новини