У Харкові відкрили меморіальну дошку математику Науму Ахієзеру
24 травня 2018 14:49 Суспільство
У Харкові відкрили меморіальну дошку математику Науму Ахієзеру Меморіальну дошку члену-кореспонденту Академії наук УРСР, доктору фізико-математичних наук, професору Науму Ахієзеру відкрили сьогодні, 24 травня, на будинку по вул. Багалія, 17.

У будинку на вул. Багалія, 17 вчений жив з 1948 по 1980 рік. Наум Ахієзер вважається одним із засновників української математичної школи. Протягом багатьох років він був президентом Харківського математичного товариства, професором механіко-математичного факультету Харківського державного університету (зараз - Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна).

Саме Наум Ахієзер створив знамениту не тільки в Харкові, але і за його межами спеціалізовану фізико-математичну школу №27 (зараз - Харківський фізико-математичний ліцей №27) і заочну юнацьку математичну школу при Харківському державному університеті. На згадку про вченого створено Фонд імені Н. І. Ахієзера, мета якого - підтримка молодих математиків (студентів, аспірантів, початківців-вчених).

Математик, академік Володимир Марченко так писав про Наума Ахієзера: «Математичні праці Наума Ілліча давно вже стали класикою. Закладені в них ідеї і методи успішно використовуються і в сучасних роботах. Численні майстерно написані монографії та підручники Наума Ілліча стали настільними книгами для фахівців. Вони переведені практично на всі іноземні мови і користуються великою популярністю».

Меморіальна дошка була встановлена ​​згідно з рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради. Її виготовили з ініціативи та фінансової підтримки Харківського обласного комітету «Дробицький Яр» і Харківського музею Голокосту.

«У житті Наум Ілліч був скромним, добрим і доброзичливим. Він завжди був готовий надати допомогу будь-якій людині, що звернулася до нього. Ці відмінні людські якості в поєднанні з найширшою науковою ерудицією і потужним науковим потенціалом здобули йому глибоку повагу і любов з боку великого числа людей, хто мав щастя бути з ним знайомим», - зазначили в Харківському обласному комітеті «Дробицький Яр».

Довідка. Наум Ілліч Ахієзер народився 6 березня 1901 року в місті Черіков Могилевської губернії в родині земського лікаря. Закінчив класичну гімназію в Мстиславлі і вступив до Петербурзького університету. Через голод і Жовтневий переворот 1917 року перервав навчання і повернувся в Черіков, де викладав в одній з перших шкіл-комун, що відкрилися в Росії.

У Наума Ілліча було велике бажання продовжувати навчання, і він вступив до Київського університету, склав іспити за два роки, закінчив аспірантуру і почав там же викладати. Пізніше Наума Ахієзера запросили до Харкова, і він тривалий час викладав математику в двох найбільших харківських вишах - політехнічному інституті (ХПІ) та університеті (ХДУ). Крім вишів Наум Ілліч багато років плідно працював в існуючому тоді в Харкові інституті математики. В ХДУ Наум Ахієзер захистив докторську дисертацію, завідував кафедрою теорії функцій, згодом працював на ній на посаді професора до кінця життя - 1980 року.

Математик опублікував 150 наукових робіт, включаючи десять монографій, дев'ять з яких перекладені і видані в багатьох країнах світу. Популярність Наумові Ахієзеру принесли роботи з теорії функцій і математичної фізики. Наум Ахиезер був удостоєний однієї з вищих радянських математичних нагород - премії імені П.Л. Чебишева АН СРСР.

Підписуйтесь на Telegram-канал офіційного сайту Харківської міськради.

Друкувати
Останні новини