У Харкові відкрили меморіальну дошку хірургу Мойсеєві Фабриканту
19 травня 2015 14:57 Суспільство
У Харкові відкрили меморіальну дошку хірургу Мойсеєві Фабриканту Меморіальну дошку основоположнику вітчизняної щелепно-лицевої хірургії Мойсеєві Фабриканту відкрили сьогодні, 19 травня, на будівлі Харківської наукової медичної бібліотеки (пл. Поезії, 5).

Як зазначили організатори, захід був приурочений до 150-річчя з дня народження вченого.

Пам'ятну дошку встановили на триповерховій будівлі, яка була збудована на замовлення Мойсея Фабриканта в 1900 році. У 1901 році там на перших двох поверхах відкрилися його хірургічна лікарня і ортопедичний інститут, на третьому поверсі він жив із сім'єю.

Як зазначила під час церемонії відкриття меморіальної дошки директор Харківського музею Голокосту Лариса Воловик, видатні успіхи в хірургії не вберегли Мойсея Фабриканта від трагедії в особистому житті, оскільки він не зміг вилікувати своїх рідних.

«У всіх війнах, де він брав участь, він робив свою справу - лікував людей, при будь-якій владі виконував свій обов'язок лікаря. Ми добре знаємо його як хірурга, але мало знаємо про нього як про людину. Він був інтелігентний, любив поезію, музику, спілкувався в різних колах, але при цьому особисте, сімейне життя Мойсея Фабриканта було трагічним. Дочка, хвора на кістковий туберкульоз, померла, на цьому грунті потім паралізувало його дружину. Але, незважаючи на те, що творилося у нього в душі, Фабрикант продовжував працювати на найвищому рівні до кінця життя. Зазвичай встановленням меморіальної дошки ставиться як би крапка в увічненні пам'яті тієї чи іншої людини. Сподіваюся, що на цьому не закінчиться пам'ять про Мойсея Фабриканта», - сказала Лариса Воловик.

Головний лікар стоматологічної поліклініки №7, голова Харківської обласної організації Асоціації стоматологів України Наталія Удовиченко зазначила, що роботи видатного хірурга, його дослідження та підходи до пацієнта актуальні і в наш час.

«На працях Мойсея Фабриканта вчиться не одне покоління стоматологів-хірургів, які застосовують у своїй практиці ті операційні дії, які використовував він сам. Він був геніальним хірургом, який заклав традицію індивідуального ставлення до пацієнта, особливо це було важливо в стоматології, де тривалий час вважалося, що зуби мало пов'язані з рештою організму. Він говорив, що стоматологія - це така ж важлива медична галузь, і ставитися до всього, що відбувається в організмі, потрібно з усією серйозністю», - підкреслила Наталія Удовиченко.

По закінченні церемонії відкриття всі бажаючі могли ознайомитися з виставкою оригінальних праць Мойсея Фабриканта в Харківській науковій медичній бібліотеці.

Меморіальна дошка була виготовлена ​​і встановлена ​​за кошти керівників Харківського музею Голокосту та Харківського обласного комітету «Дробицький яр».

Довідка. Мойсей Фабрикант народився в селі Шумілово Ольгопольського повіту Подільської губернії (нині - Бершадський район Вінницької області). У 1889 році закінчив з відзнакою курс медичних наук Імператорського Харківського університету.

Під час Російсько-японської (1904-1906) та Першої світової (1914-1917) воєн оперував поранених в міських госпіталях і у власній лікарні. Також оперував під час Другої світової війни.

У 1921 році став професором одонтологічного факультету Харківського медичного інституту, а в 1944 році очолив кафедру хірургічної стоматології Харківського медичного стоматологічного інституту.

Мойсей Фабрикант - автор понад 80 наукових робіт. Багато великих вчених визнали його як засновника в Радянському Союзі школи щелепно-лицьової хірургії.

Помер 27 грудня 1951 року в квартирі раніше власного будинку, відібраного більшовиками, на пл. Театральній, 5 (нині - пл. Поезії).

Підписуйтесь на Telegram-канал офіційного сайту Харківської міськради.

Друкувати
Останні новини