У Харкові розширять застосування пет-терапії
22 травня 2018 14:00 Суспільство
У Харкові розширять застосування пет-терапії Можливість створення першого в Україні ресурсного центру з каніс-терапії обговорили сьогодні, 22 травня, у соціальному центрі «Сім'я».

У круглому столі взяли участь заступник Харківського міського голови з питань охорони здоров'я та соціального захисту населення Світлана Горбунова-Рубан, керівники і представники громадських організацій, КП «Центр поводження з тваринами», ювенальної превенції.

Як розповів керівник проекту «Уроки доброти і каніс-терапія», кінолог Центру поводження з тваринами Петро Полященко, ідея використовувати тварин для нормалізації психічного і фізичного стану дітей визрівала поступово.

«Ми проводили уроки з гуманного поводження з тваринами в школах, далі народився проект вигулу собак у притулку по вихідним, туди приїжджали сім'ї, в яких дитина боїться собак або мала негативний досвід спілкування з тваринами. Почали проводити уроки доброти, виїжджати в реабілітаційні центри. Також ми підбирали собак для сімей, де є діти з інвалідністю, і через час це позитивно на них позначалося. Цей досвід накопичувався, і зараз у нас є розуміння, як це робити», - розповів Петро Полященко.

Він пояснив, що каніс-терапія - це можливість для психологів та корекційних педагогів використовувати собак як помічників у терапевтичному процесі при роботі з пацієнтами різних вікових груп і з різною причиною порушення фізичного і психічного здоров'я. Заняття з використанням каніс-терапії вже проводяться в місті, зокрема, працюють групи для дітей з аутизмом та обмеженими фізичними можливостями в центрі «Сім'я». Періодично фахівці відвідують Харківську обласну гімназію-інтернат для сліпих дітей ім. В. Г. Короленка, Міський центр комплексної реабілітації для людей з інвалідністю «Промінь» та інші установи, де зустріч з твариною може допомогти нормалізувати стан дітей.

Петро Полященко зазначив, що собака здатна мотивувати дитину виконувати ті чи інші дії, надає сенс і логіку тому, що відбувається, а потім уже психолог і педагог це бажання правильно використовують.

«Наприклад, щоб навчитися говорити якесь слово, дитині важко вимовляти його багаторазово, але давати собаці команди вона може нескінченно. Швидше втомлюється собака, ніж у дитини зникає бажання це робити. Ще одна дівчинка боялася ходити сходами, бо не відчувала рівноваги. Працюючи з нею і собаками, ми почали гратися, брати бар'єри по півметра, заходити на серйозні перешкоди, і ця дівчинка зараз легко бігає сходинками», - розповів Петро Полященко.

Представник ювенальної поліції розповів, що діти, які раніше скоювали дрібні правопорушення і у яких не було судимості, після курсу спілкування з тваринами змінили свою поведінку і більше не робили протиправних дій.

Світлана Горбунова-Рубан зазначила, що весь цей досвід і напрацювання необхідно зібрати воєдино, пройти додаткове навчання в європейських країнах, де такий напрямок реабілітації розвинений, і створити в Харкові спеціалізований центр допомоги.

«Це використання позитивної енергетики тварин. Ми вже дивилися, як діти реагують, і видно, що ефект є. Тому було прийняте рішення розширити цей проект, і сьогодні ми запросили тих фахівців, які могли б дати рекомендації, висновки для того, щоб уроки доброти перетворилися на науковий напрямок. Щоб ми могли, в тому числі дітям з ментальною інвалідністю, допомогти таким чином. Дуже добре у нас в місті працює дельфінотерапія. Багато дітей і дорослих пройшли через курс, і ми бачимо серйозні результати», - зазначила віце-мер.

Учасники конференції обмінялися ідеями, напрацюваннями зі створення центру каніс-терапії і домовилися, де і коли можна буде провести подібні заняття.

Довідка. Каніс-терапія може використовуватися як психотерапевтична методика, що сприяє розвитку розумових і емоційних здібностей, поліпшення рухових функцій і моторики, а також для посилення ефективності розвитку особистості при корекції, реабілітації та соціальній адаптації дітей з нестандартними особливостями розвитку. Існують програми для сліпих і слабозорих дітей для їх загального розвитку, підвищення цікавості до зовнішнього світу.

Собаки мають деякі властивості, подібні до людських: емоційність, здатність виражати свої переживання діями, звуками, мімікою, реакцією на комунікативні ініціативи людини. Крім того, вони легко навчаються вербальним командам і охоче їм підкоряються. Під час каніс-терапії виділяється велика кількість ендорфінів, які мають заспокійливу дію, що призводить до полегшення болю, зменшення стресу і поліпшення загального психологічного стану.

Друкувати
Останні новини