
У заході взяли участь заступник Харківського міського голови Світлана Горбунова-Рубан, голова міської громадської організації «Союз Чорнобиль» Анатолій Губарєв і представники чорнобильського руху в Харкові.
Для всіх присутніх представники «Союзу Чорнобиль» презентували дві фотовиставки: одна розповідає про події 1986 року, інша - про діяльність самої організації. Також безпосередній учасник ліквідації аварії Олександр Гарманов презентував книгу з однойменною назвою «Союз Чорнобиль», присвячену трагедії на Чорнобильській АЕС і колегам, які разом з ним рятували світ від наслідків ядерної катастрофи.
«Я в той час служив у пожежних військах і був командиром відділення, а пізніше - взводу. У мене в підпорядкуванні було 28 чоловік. За місяць ми з хлопцями зробили 17 виїздів на третій та четвертий реактори. Нам доводилося знімати пил на даху і змивати сам реактор, а також вивозити із зони аварії нечистоти. Приїжджали ми звідти трупами, у когось йшла кров з вух, носа, починалася блювота», - розповів Олександр Гарманов.
За словами автора, незважаючи на важкі спогади, свою книгу він намагався писати в позитивному ключі, з думкою про те, що його колеги, які загинули після аварії, здійснили подвиг і віддали свої життя заради порятунку мільйонів людей.
Учасники зустрічі поділилися спогадами про те, як зароджувався чорнобильський рух у Харкові, що виник на той момент першим в країні. Як зазначив Анатолій Губарєв, 30 років тому біля витоків створення організації стояла нинішній віце-мер Світлана Горбунова-Рубан, яка очолювала в той час обласний комітет товариства Червоного хреста.
«Я особисто зіткнулася з проблемами цих молодих хлопців, які в числі перших потрапили на ліквідацію аварії на ЧАЕС. Надалі вони почали хворіти, а всі молоді, стаж у них був невеликий, відповідно, і лікарняний такий же. Тобто був цілий комплекс проблем, якій робив їхнє життя нестерпним. І ось найпробивніші з ліквідаторів зібралися тоді в ініціативну групу, а я запропонувала їм приміщення для зборів», - розповіла віце-мер.
Доленосним днем, а пізніше датою заснування чорнобильського руху в Харкові стало 6 серпня 1988 року, коли ліквідатори провели першу масштабну зустріч однодумців.
«Цього дня в парку Машинобудівників відбулося перше установче зібрання першої в світі чорнобильської громадської організації, яка тоді називалася «Чужої біди не буває». Пізніше її правонаступником стала організація «Союз Чорнобиль». Сьогодні ми працюємо в тісному контакті з міською владою і дуже вдячні Харківському міському голові за підтримку та участь у житті нашої організації», - зазначив Анатолій Губарєв.
Як і 30 років тому, сьогодні «Союз Чорнобиль» займається наданням соціальної, медичної та правової допомоги ліквідаторам та їхнім родинам. Однак його діяльність вже вийшла далеко за межі міста і країни. Активну роботу організація веде на міжнародному рівні, зокрема, щорічно в різних країнах Європи проходять Європейські тижні пам'яті, які розповідають світові про події 1986 року. Харківські чорнобильці видали книгу про аварію на ЧАЕС шрифтом Брайля та англійською мовою. Також «Союз Чорнобиль» надає допомогу медичним закладам міста та області, зокрема, центру реабілітації дітей та підлітків, які постраждали від аварії на ЧАЕС, і лікарні «Охматдит». А для нащадків вони створили проект «Чорнобильська історична майстерня», в якому зібрано понад 600 історій з вуст учасників ліквідації аварії на ЧАЕС та архівні відеоматеріали.
Зазначимо, сьогодні ця організація є найчисельнішою в Україні і офіційно налічує 1,4 тис. осіб.
Підписуйтесь на Telegram-канал офіційного сайту Харківської міськради.
-
08:47
Управління соцзахисту Харкова відвідало майже п’ять тисяч громадян
-
08:33
Харківські рятувальники знешкодили 22 боєприпаси
-
24/05/2022
Ігор Терехов: Ми маємо вже зараз будувати нові мікрорайони!
-
24/05/2022
Ігор Терехов про відновлення роботи метро: Це новий етап перезапуску економіки Харкова
-
24/05/2022
Ігор Терехов закликав харків'ян утриматися від прогулянок у Лісопарку
-
24/05/2022
Комунальні служби обстежують будинки по вулиці Бучми
-
24/05/2022
Харківські котельні та теплові пункти готують до зими
-
24/05/2022
Харків’яни продовжують отримувати гуманітарну допомогу
-
24/05/2022
У метро скоротили інтервали руху потягів
-
24/05/2022
У Немишлянському районі оперативно відремонтували водовід
-
24/05/2022
У Харкові запустили метро
-
24/05/2022
У Харкові відновлюють роботу сервісні центри Пенсійного фонду
-
24/05/2022
#Обличчя_Харкова. Світлана Березняк - завідувач відділення дитячої лікарні № 19
-
24/05/2022
Харківські школярі - призери Всесвітньої гімназіади у Нормандії
-
24/05/2022
Харківські рятувальники ліквідують наслідки ворожих обстрілів
-
23/05/2022
«Харківводоканал» оперативно відновлює подачу води
-
23/05/2022
У Харкові зруйновано близько 3,5 тисячі будинків
-
23/05/2022
Інтервал руху поїздів у харківському метро зменшать
-
23/05/2022
Завтра Харківській метрополітен поновлює перевезення пасажирів