Геннадій Кернес: Харків упевнено лідирує за обсягами інвестицій серед міст України
07 вересня 2012 12:16
Геннадій Кернес: Харків упевнено лідирує за обсягами інвестицій серед міст України Виступ Харківського міського голови Геннадія Кернеса 7 вересня на IV Міжнародному економічному форумі «Інновації. Інвестиції. Харківські ініціативи!»
 
Шановні учасники форуму!
Шановні представники іноземних делегацій,
нинішні та майбутні партнери!

Два тижні тому, 23 серпня, Харків відзначив знаменну дату - 358 років з дня заснування. За свою історію він пройшов великий шлях. На цьому шляху було майже повне руйнування міста під час Другої світової війни. Але, незважаючи ні на що, Харків незмінно відроджувався ще сильнішим і гарнішим, ніж був раніше. Харків став першою столицею України. Він набув значення третього науково-промислового центру СРСР, а сьогодні є локомотивом модернізації економіки нашої незалежної країни.

Ще два з половиною століття тому, коли Харків тільки набув статусу губернського центру, він мало чим відрізнявся від численних сусідніх поселень, схожих, як дві краплі води. Якби тоді хтось запропонував європейцям вкласти в Харків хоч копійку, така пропозиція навряд чи знайшла б відгук.

Але пройшло всього кілька десятків років, і Харків перетворився на справжню метрополію для всього Півдня Російської Імперії. Промисловці та фінансисти зі всієї Європи прагнули відкрити тут свої підприємства і банки, щоб вийти на новий неосяжний ринок.

Сьогодні історія багато в чому повторюється. У дев'яностих Харків, як і всі міста на пострадянському просторі, пережив не найкращі часи. Були песимісти, які встигли списати його з рахунків.

Але роки занепаду залишилися позаду, і тепер Харків впевнено лідирує за обсягами прямих іноземних інвестицій серед обласних центрів України, хоча ще на початку 2000-х за цим показником він фактично замикав список індустріально розвинених міст Південного Сходу країни.

Труднощі, через які нам довелося пройти на шляху до демократії та ринку, лише додали потрібну огранку потенціалу Харкова, підсиливши його традиційно сильні сторони.

Лише за 10 років - з 2000 до 2010 року - обсяг продукції, реалізованої підприємствами Харкова, збільшився в 5,8 раза. Експорт зріс у 4,3 раза. Наше місто міцно зайняло нішу головного національного експортера товарів з високою доданою вартістю. Перш за все, продукції наукомісткого машино- та приладобудування, фармації.

У той час як багато міст Східної Європи за останні 20 років пройшли етап вимушеної деіндустріалізації, Харкову вдалося зберегти провідні промислові підприємства в пріоритетних галузях.

Як результат, сьогодні жодне місто Східної Європи не може зрівнятися з Харковом щодо концентрації підприємств високотехнологічної промисловості, які включені в перспективні макротехнологічні ланцюжки й орієнтовані на зростаючі глобальні ринки.

Ми маємо те, чого не мають багато інших: індустріальну базу для розвитку постіндустріальної економіки.

Промисловість, наука й освіта - це три кити, на яких Харків історично будує свій добробут. Взаємне тяжіння цих сфер у сучасних умовах фактично зумовлює подальший розвиток Харкова як міжнародного сервісного центру і центру знань.

Сьогодні понад дві третини валового міського продукту виробляється у сервісних галузях. За 10 років обсяг експорту послуг збільшився в 9,4 раза, а частка послуг у структурі експорту міста зросла з 6 до 14%.

Які послуги експортує Харків?

Наші локомотиви на сьогодні - це науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, інжиніринг, архітектурні роботи, офшорне програмування, IT-аутсорсинг.

А з недавнього часу - і сфера дозвілля. Відкритий на день міста реконструйований парк Горького став найкращим парком розваг у СНД за рівнем оснащення і за два тижні роботи вже привернув потік туристів з довколишніх областей України та Росії.

І, звичайно, головний стратегічний потенціал містить у собі сфера освіти, яку ми плануємо цілеспрямовано і послідовно розвинути в експортоорієнтовану галузь економіки.

Харків входить до десятки найбільших студентських центрів Європи і є лідером в Україні за кількістю іноземних студентів.

Кожен п'ятий житель нашого півторамільйонного міста - студент.

Українська система статистики не дає змоги назвати точну цифру, але за найскромнішими експертними оцінками вже сьогодні через освітній комплекс Харкова в економіку міста щорічно вливається не менше ніж 4 млрд грн. І це - тільки початок.

47% населення Харкова - це люди у віці до 35 років. Маючи високу концентрацію молоді, Харків становить ідеальне середовище для розвитку інноваційно орієнтованого бізнесу. Молоді креативні кадри - це ресурс, на який ми робимо ставку. Зміцнити свої позиції привабливого міста для молодих фахівців - одне з наших стратегічних завдань.

Саме тому сьогодні Харків є найбільш активним учасником програми молодіжного житлового кредитування і будівництва доступного житла.

Широко використовуючи механізми муніципально-приватного партнерства, ми методично і цілеспрямовано вкладаємо кошти у відкриття нових дитячих садків, розвиток шкіл, підвищення якості клінічної бази охорони здоров'я, громадський транспорт, ремонт доріг, будівництво об'єктів спортивної інфраструктури, благоустрій рекреаційних зон, публічних просторів.

Ми дорожимо статусом найбільш екологічно чистого обласного центру на Сході України.

За всіма п'ятьма критеріями, які враховуються в європейських рейтингах стану довкілля - а це чистота повітря і водопровідної води, ступінь озеленення території, система поводження з ТПВ та в цілому санітарний стан міста - Харків дає фору не тільки містам України, але й багатьом відомим містах ЄС.

Будівництво сучасного сміттєпереробного заводу, яке стало можливим завдяки нашій плідній співпраці з Державним агентством з інвестицій та управління національними проектами України, - це ще один чинник підвищення якості життя в Харкові, а значить - зростання його привабливості та конкурентоспроможності.

За останні роки усунуто дефіцит якісного готельного фонду. Істотно поліпшено міжнародну і міжрегіональну транспортну доступність міста: реконструйовано аеропорт, розвивається система автомагістралей і швидкісного залізничного сполучення зі столицею, іншими діловими центрами країни.

Мобілізувати зусилля в цьому напрямку багато в чому допомогла підготовка міста до проведення групового етапу Чемпіонату Європи з футболу Євро-2012.

І в цьому стосунку я хочу особливо підкреслити: право приймати матчі єврочемпіонату Харків отримав не на «блюдечку з блакитною облямівкою», а в напруженій конкурентній боротьбі, спершу домігшись свого включення до складу запасних, а потім і основних приймаючих міст.

Темп і рівень підготовки Харкова дістав високу оцінку президента УЄФА Мішеля Платіні, а потім і десятків тисяч уболівальників, які відкрили для себе наше місто і залишили харків'янам на прощання білборди з написом «Дякую, Харкове!».

Це стало відповіддю всім тим, хто напередодні чемпіонату вів системну інформаційну кампанію проти України в цілому і Харкова зокрема. Сьогодні ми можемо з упевненістю сказати: Харків на 110% використав шанс, який надав нам єврочемпіонат для іміджевого прориву в міжнародному інформаційному просторі.

Ми опанували для себе нову привабливу нішу - економіку подій і вже ведемо підготовку до наступного грандіозного свята спорту - Чемпіонату Європи з баскетболу 2015 року, матчі якого також відбудуться в Харкові.

Усе це - мега-проекти, які дають нам змогу концентрувати ресурси на пріоритетних для розвитку Харкова напрямках і вибудовувати партнерські відносини між владою, бізнесом і городянами.

А це, у свою чергу, - необхідна умова досягнення тієї стратегічної мети, яку ми для себе визначили: вивести Харків до 2030 року в Топ-100 світових міст за рівнем життя, ступенем інтеграції в загальноєвропейський економічний, культурний, інформаційний простір, спираючись на якісний людський капітал, прогресивну спеціалізацію і центральне розташування Харкова в українсько-російському прикордонні - перспективній геоекономічній зоні зростання.

Закінчуючи свій виступ, я хочу сказати, що, розвиваючи Харків, ми сповідуємо золоте правило маркетингу і прагнемо створити товар, який продає себе сам. Харків - це яскравий приклад того, як влада на рівні області й міста працює сьогодні з бізнесом, зокрема в системі транспорту. Сьогодні Харків є найуспішнішим містом з реформування та організації транспортних послуг. На сьогодні комерційні структури, беручи участь у розвитку транспортної мережі, враховують пріоритети інфраструктури харківського метрополітену. Бізнес вірить владі і вкладає великі кошти в придбання нового транспорту. У нас є великі проекти, пов'язані зі створенням умов для роботи тих підприємств, які сьогодні уславлюють наше місто, наприклад будівельних. Тому що це високотехнологічні підприємства, як я вже казав, з високою доданою вартістю.

Тому я вважаю, що краще самим усе побачити і відчути. Я вважаю, що такий форум дає нам можливість зробити крок назустріч один одному і створює максимум умов для розвитку нашого міста та України в цілому.

І я переконаний, що ті дні, які ви проведете в нашому гостинному і комфортному місті, змусять вас захопитися Харковом більше, ніж будь-яка промова з трибуни.

Дякую вам за увагу і запрошую до співпраці!
Друкувати
Останні новини