Туренко Анатолій Миколайович
Туренко Анатолій Миколайович
 24.02.1940
 
Ректор Харківського національного автомобільно-дорожнього університету, доктор технічних наук, професор
 
А. Н. Туренко всю свою трудову діяльність присвятив розвиткові Харкова. Спочатку в 1976-1981 роки як декан автомобільного факультету одного з провідних технічних ВНЗ України, пізніше, в 1981-1992 роки, працюючи проректором з навчальної роботи і першим проректором, він зробив вагомий внесок у розвиток автомобільно-дорожньої галузі Слобожанщини. Найбільш яскраво розкрився його талант мудрого керівника й організатора, науковця зі світовим ім'ям і прекрасного педагога, фахівця автомобільно-дорожньої галузі на посаді ректора з 1992 року спочатку Харківського автомобільно-дорожнього інституту, з 1993 року - ректора Харківського автомобільно-дорожнього технічного університету, а з 2001 року - ректора Харківського національного автомобільно-дорожнього університету.
Під керівництвом А. Н. Туренка Харківський національний автомобільно-дорожній університет є єдиним у регіоні науковим центром, що об'єднує всі складові автомобільно-дорожнього комплексу Харкова і Харківської області: автомобільний транспорт, дорожнє господарство, екологію довкілля, транспортні мережі, експертизу технічного стану пасажирського та іншого рухомого складу.
На ініціативу ректора університет систематично виконує роботи з підвищення безпеки дорожнього руху в мережі автомобільних доріг загального користування і міських вулицях, оцінювання якості стану доріг, а також мостів і споруд на дорогах, роботи з підбору складу і супроводу різних технологій, здійснює науковий супровід виконання капітального ремонту автомобільних доріг.
Професор А. Н. Туренко керує лабораторією швидкісних автомобілів - єдиним структурним підрозділом в Україні та країнах СНД, що займається створенням унікальних рекордно-гоночних і спортивних автомобілів і надсучасного екомобіля.
За більш ніж 50-річну історію спроектовано і виготовлено 34 гоночних автомобілі, які брали участь у змаганнях зі встановлення рекордів швидкості в різних класах, а також в автомобільних кільцевих гонках.
Установлено 49 рекордів швидкості, 16 з яких перевищують світові досягнення.
Серед останніх новітніх технічних розробок лабораторії швидкісних автомобілів - автомобіль «ХАДІ-34», занесений до Книги рекордів України як найбільш енергоефективний автомобіль. У 2011 році на модернізованому автомобілі «ХАДІ-34» команда університету вдруге взяла участь у щорічному престижному міжнародному студентському змаганні «Shell Eco-marathon». Команда значно покращила свій результат, проїхавши на 1 л палива 575 км.
Під керівництвом А. Н. Туренка у 2010-2011 навчальному році університет посів четверте місце серед ВНЗ України за кількістю отриманих нагород на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт.
А. Н. Туренко - керівник наукової школи «Динаміка гальмування і гальмівні системи автомобілів». Ректор і його дев'ять учнів удостоєні Державної премії України в галузі науки техніки.
Понад 20 його винаходів впроваджено у виробництво на підприємствах України, Росії, Білорусі та Грузії.
А. Н. Туренко - автор понад 270 наукових робіт і наукових публікацій у вітчизняних та зарубіжних виданнях, у тому числі десятків монографій, підручників та навчальних посібників.
А. Н. Туренко - заслужений діяч науки і техніки України, член Міжнародної асоціації автомобільної і дорожньої освіти, віце-президент і дійсний член Транспортної академії України, дійсний член Транспортної академії України, керівник Північно-східного наукового центру ТАУ, академік Академії наук вищої школи України, академік Нью-Йоркської академії США, член Національного моніторингового комітету України, академік Московського автомобільно-дорожнього університету, Бєлгородського державного технологічного університету ім. В. Г. Шухова, Сіанського автомобільно-дорожнього інституту.
Нагороджений орденом «Князя Ярослава Мудрого» V ступеня, нагрудними знаками МОН України «Петро Могила», «За наукові досягнення», нагрудним знаком НАН України «За сприяння розвитку науки», нагрудним знаком Академії педагогічних наук України «Ушинський К. Д.», медалями «За освоєння цілинних і перелогових земель», «За трудову доблесть», «50 років цілині 1956-2006». Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки. Ім'я А. Н. Туренко занесено до список Залу Слави Американського бібліографічного інституту.