НОВОСИБІРСЬК, Російська Федерація
Новосибірськ - третє за чисельністю населення і 13-те за площею місто в Росії, має статус міського округу, адміністративний центр Новосибірської області та Сибірського федерального округу, науковий, культурний, промисловий, транспортний, торговельний і діловий центр Сибіру.

Територія: 506,67 кв.км (50 тис. 667 га).

Населення. 1 млн 473 тис. 730 осіб проживають у межах міста і близько 1,8 млн (на 2010 рік) - в агломерації (сьоме місце по РФ). У Новосибірську живуть представники більш ніж 80 національностей, більшість з яких становлять росіяни (93,8%). Найбільш численними етнічними групами є німці, українці, сибірські татари, євреї, білоруси. Також у місті проживають поляки, корейці, фіни, буряти, вірмени, азербайджанці, таджики та інші народи.

Географічне положення. Місто розташоване на Приобському плато, що прилягає до долини річки Об, поряд з водосховищем, утвореним греблею Новосибірської ГЕС.

Промисловість, транспорт.
Новосибірськ є великим промисловим центром. Основу промислового комплексу становлять 214 великих і середніх промислових підприємств. На їхню частку припадає понад 2/3 обсягу всієї промислової продукції Новосибірської області. Середньорічна чисельність працівників організацій становить 421,2 тис. осіб.

Провідними галузями промисловості є енергетика, газопостачання, водопостачання, металургія, металообробка, машинобудування, на їхню частку припадає 94% всього промислового виробництва міста.

Новосибірськ - найбільший транспортний вузол Сибіру: через нього проходять Транссибірська магістраль, залізні і шосейні дороги. Новосибірськ пов'язує Сибір, Далекий Схід, Середню Азію з європейськими регіонами Росії. Новосибірськ є також річковим портом. Навігація на Обі складається з перевезення транзитних вантажів на далекі відстані, місцевих пасажирських перевезень та видобутку піску.

Освіта, культура. Всесвітню популярність Новосибірську принесло Новосибірське академмістечко. Усього в Новосибірську 32 вищих навчальних заклади (11 університетів, 8 академій, 13 інститутів), крім того є 14 філій ВНЗ інших міст Росії (у тому числі Москви і Санкт-Петербурга). Найбільшим ВНЗ є Новосибірський державний технічний університет (НГТУ), у якому одночасно навчаються понад 22 тис. студентів.

Однією з культурних пам'яток Новосибірська є театри (їх дев'ять), серед яких найбільш відомим вважається Оперний театр, що став одним із символів Новосибірська. До культурних пам'яток міста можна зарахувати Новосибірський зоопарк. Розташований на території соснового бору, що є унікальним для всіх зоопарків світу.

Харків і Новосибірськ підписали Договір про побратимство 24 серпня 2011 року.
 
Друкувати