НИЖНІЙ НОВГОРОД, Російська Федерація

Населення (на 1.01.2000): 1 млн 362 тис. чол.


Густота населення:
на 1 га - 33,1 чол.

Мова:
російська
 
Територія міста: 41,1 тис. га
 
Релігія: православ'я. У місті діє 30 християнських церков (з них 5 є кафедральними соборами), мечеть та синагога.
 
Географічне положення

Розташований на 56-й паралелі північної широти та на 44-му градусі східної довготи в Центральноєвропейській частині Росії на злитті річок Волги і Оки. Місто має вигідні географічні умови для економічного і соціального розвитку.
 
Економіка

За чисельністю населення і промисловим потенціалом Нижній Новгород належить до першої п'ятірки міст Росії, є центром Нижегородського регіону і визнаною столицею Волго-Вятського економічного району. Промисловість займає значне місце в структурі міста. На 149 великих і середніх підприємствах зайнято близько 210 тис. чол. (45 % загальної чисельності працюючих у місті). Основними галузями є машинобудування і металообробка, чорна і кольорова металургія, деревообробна, легка і харчова, медична і поліграфічна промисловості. У валовому обсязі товарів і послуг міста, що випускаються, промисловість становить від 50 до 60 %. Здобули світову популярність такі підприємства нашого міста, як ВАТ «ГАЗ», АТВТ «Нижегородський авіабудівний завод «СОКІЛ», АТВТ «Нижегородський машинобудівний завод», ВАТ «Завод «Червоне Сормово», АТВТ «Червоний Якір», АТВТ «РУМО», ВАТ «Нормаль», ВАТ «Гідромаш», ВАТ «Нижфарм», ЗАТ «Маяк» та інші.

ВАТ «Нижегородський ярмарок» - це сучасний виставковий комплекс, що має у своєму розпорядженні всю інфраструктуру, необхідну для проведення виставок, конгресів і конференцій міжнародного класу. Ярмарок займає територію 55 тис. кв. м. В його розпорядженні шість нових виставкових павільйонів і майданчик для відкритих експозицій. Центром виставкового комплексу є величний Головний ярмарковий будинок, єдина будівля, що збереглася від старого ярмарку, у якій розміщуються Ярмарковий банк, ресторани, кафе, казино і торговий пасаж з мережею елегантних салонів і фірмових бутиків.
 
Транспорт

Вигідне географічне положення та традиційна функція Нижнього Новгорода як торгового центру забезпечили створення порівняно високорозвинутої транспортної інфраструктури. Залізничні, автомобільні, водні і повітряні колії зручно сполучають Нижній Новгород з будь-яким регіоном Росії і СНД, із зарубіжними країнами. Нижегородський транспортний вузол, який включає 3 залізничні станції, річковий порт, пароплавство, міжнародний аеропорт «Нижній Новгород», 2 злітно-посадкові смуги для посадки всіх типів літаків, є одним з найбільш насичених і розвинених в Росії. Річки і канали пов'язують Нижній Новгород з п'ятьма морями і подальшим виходом в порти Скандинавських країн, Західної Європи, Африки і Азії. Міський пасажирський транспорт Нижнього Новгорода представлений автобусами, трамваями, тролейбусами, метрополітеном і таксі. З метою забезпечення найбільшої ефективності внутрішньоміських пасажирських перевезень ухвалено рішення про продовження «Автозаводсько-Нижегородської» лінії метро в нагірну частину міста з будівництвом метромоста через р. Оку.
 
Історичні пам'ятки, культура, спорт, дозвілля

У місті збереглося немало унікальних пам'ятників історії, архітектури і культури, що дало підставу ЮНЕСКО включити Нижній Новгород в список 100 міст миру, що представляють світову історичну і культурну цінність. Ніжегородській кремль - унікальний пам'ятник староруської оборонної архітектури, що зберігся з початку XVI століття. Вартий уваги містобудівний ансамбль Нижегородського ярмарку (ХIХ ст.).

У місті працюють 7 професійних театрів на 4,6 тис. місць (з них 3 муніципальних на 1 тис. місць): опери і балету, драматичний, юного глядача, ляльок, комедії, а також філармонія з своїм симфонічним оркестром. У місті працюють 14 музеїв з філіями, які за 1999 р. відвідали близько 450 тис. чол. Книжковий фонд 94 бібліотек (3 обласних і 91 міська) становить 7 млн 727 тис. екземплярів. Відповідно до міської програми розвитку і збереження кінотеатрів іде реконструкція 3 з 9 муніципальних кінотеатрів.

8 муніципальних парків культури і відпочинку займають площу 220 га. Парк «Швейцарія» має єдиний в Нижегородському регіоні зоопарк. Новими програмами радує дітей цирк-шапіто і планетарій.
 
Освіта

Освітня система міста сьогодні - це 205 освітніх установ, у тому числі 7 ліцеїв, 10 гімназій, 7 дитячих будинків; 73 установи додаткової освіти, у яких займаються 16 700 дітей; 369 дошкільних установ, які відвідують 44 638 дітей. Тут 13 вищих навчальних закладів, декілька інститутів Російської Академії наук, близько 100 науково-дослідних інститутів і проектно-конструкторських бюро, що ведуть розробки в галузі радіофізики, хімії, радіоелектроніки та ін. Провідні вузи - Нижегородський держуніверситет ім. М. І. Лобачевського, державний педагогічний університет, медичний, архітектурно-будівельний, сільськогосподарський і політехнічний.
www.admgor.nnov.ru
Друкувати