БЄЛГОРОД, Російська Федерація

Територія: 153,1 кв. км.


Населення:
348,2 тис. чоловік (2006)
 
Мова: російська
 
Релігія: православ'я
 
Звання: Місто 1-го салюту. Місто воїнської слави.
 
Географічне положення

Бєлгород розташований на південному краї Середньоросійської височини, переважно на правому березі ріки Сіверський Донець (права притока Дону), на 695 км  південніше від Москви. Бєлгород має вигідне географічне положення, є прикордонним містом, центром контактної зони Росії з Україною, оскільки від кордону з Україною його відділяє 40 км.


Історія


Бєлгород було засновано указом царя Федора Іоановича 11 вересня 1596 р. як прикордонну фортецю. З 1658 р. Бєлгород був головним містом т. з. «Бєлгородської межі» - 800-кілометрової оборонної лінії, що захищала Московське царство від набігів кримських татар. На початку XVIII століття, після будівництва Українної оборонної лінії, стратегічне значення Бєлгорода значно зменшилося. Після завоювання Криму в 1785 р. місто було виключене з числа діючих фортець.

У 1727-1779 рр. місто було центром Бєлгородської губернії, до якої належали такі міста, як Орел та Харків. Після скасування губернії Бєлгород стає повітом Курської губернії.

Радянську владу в місті було встановлено 26 жовтня (8 листопада) 1917 р. 10 квітня 1918 р. Бєлгород був окупований німецькими військами. Після укладення Брестського миру демаркаційна лінія пройшла на північ від міста. Бєлгород було включено до складу Української Держави гетьмана Скоропадського. 20 грудня 1918 р., після того, як місто зайняла Червона Армія, Бєлгород повернули до складу РСФРР. З 24 грудня 1918 р. до  7 січня 1919 р. в Бєлгороді перебував Тимчасовий Робітничо-Селянський уряд України під керівництвом Г. Пятакова.

Під час Великої Вітчизняної війни поблизу Бєлгорода йшли криваві бої. На честь звільнення Бєлгорода та Орла від фашистів 5 серпня 1943 р. дали салют у Москві. Відтоді Бєлгород називається містом першого салюту, а 5 серпня святкують День міста.

У 1954 р. місто стає адміністративним центром Бєлгородської області.

Сучасний Бєлгород – одне з найгарніших міст Півдня Росії. Неодноразово місто посідало почесне місце за чистоту та благоустрій серед міст Росії з населенням від 100 до 500 тис. чол. Чисельність населення міста з кожним роком помітно збільшується через прибулих  з півночі. 

 

Економіка  

Одним з пріоритетних напрямів в економіці Бєлгорода є видобування та експорт міді. Крейда, яку видобувають на території Бєлгородської області, не має аналогів у всьому світі. Крім того, на території Бєлгородської області видобувають залізну руду, величезні поклади якої займають і сусідні області – так звана «Курська магнітна аномалія».

Промисловість міста представлена провідними підприємствами хімічної, фармацевтичної, деревообробної, легкої, харчової промисловості, машинобудування та виробництва будівельних матеріалів. У місті функціонують біля 675 великих та середніх підприємств. Промислову основу міста становлять ВАТ «Бєлгородський завод гірничого машинобудування», ЗАТ «Енергомаш», ВАТ «Бєлгородасбестцемент», ТОВ «ЗБК-1», ВАТ «Бєлгородський завод «Ритм», ВАТ «Бєлгородський цемент», ВАТ «Бєлгородський абразивний завод» та ін.

Активно розвивається малий бізнес: на 1 січня 2007 р. в місті зареєстровано 10,5 тис. підприємців без утворення фізичної особи та 8,1 тис. малих підприємств.

Бєлгород – великий транспортний вузол, де перетинаються шляхи, що ведуть з півдня на північ та із заходу на схід країни. Тут розташований великий залізничний вокзал та міжнародний аеропорт, що забезпечують транспортне сполучення всередині області та з сусідніми регіонами.


Освіта й культура

У системі освіти міста 8 вищих, 7  середніх спеціальних та 50 загальноосвітніх навчальних закладів, серед яких: Бєлгородський державний університет, державний технологічний університет імені В. Г. Шухова, університет споживчої кооперації, юридичний інститут МВС Росії, державна сільськогосподарська академія, державний інститут культури та мистецтв, Бєлгородська православна духовна семінарія (з місіонерською спрямованістю) та ін.

На території міста розташовані 75 пам’яток історії та культури, що мають історичну, наукову та художню цінність та перебувають під охороною держави. Тут працює краєзнавчий музей, драматичний театр ім. М. С. Щепкіна (уродженця Бєлгородскої області), Музей-діорама «Курська битва. Бєлгородський напрямок», театр ляльок, три кінотеатри, Палац спорту «Космос», льодова арена «Оранжевий лід».

Міста-партнери:

Адміністрація міста приділяє велику увагу міжнародному співробітництву. У різні роки партнерські договори були підписані з містами різних країн: м. Херне (Німеччина); м. Елджин (Велика Британія); м. Вейкфілд (США); м. Ополє (Польща); м. Чань-Чунь (КНР); м. Харків (Україна). 


Розвиток побратимських зв’язків між Харковом і Бєлгородом

Угоду про встановлення поріднених зв’язків між містом Харковом (Україна) та містом Бєлгородом (Російська Федерація) та співробітництво в торговельно-економічній, науково-технічній і гуманітарно-культурній галузях було підписано 18 вересня 2001 р. під час Форуму міст-побратимів України та Росії, що його організувала в місті Києві Міжнародна Асоціація «Поріднені міста».

Щорічно відбуваються обміни офіційними делегаціями з нагоди Дня Перемоги, Дня міста Бєлгорода і Дня міста Харкова, співпраці в галузі культури, спорту та роботи з молоддю.

Доброю традицією стали також взаємні відвідини міст ветеранами Великої Вітчизняної війни на День Перемоги.

З 2002 р. команда міста-побратима Бєлгорода є постійною активною учасницею Міжнародного футбольного турніру дитячих команд міст-побратимів Харкова і посідає високі місця. Команда міста Бєлгорода з 2004 р. бере участь у Міжнародному фестивалі-конкурсі спортивного бального танцю «Кубок Харківського міського голови».

Фольклорні дитячі ансамблі міст-побратимів неодноразово виступали в Харкові та Бєлгороді в рамках різних свят та фестивалів, зокрема, у 2005-2006 рр. колективи з Бєлгорода брали участь у Міжнародному фестивалі дитячих ансамблів народного танцю «Зелен Світ» на честь Дня Незалежності України та Дня міста Харкова. За роки побратимства міст діти з Бєлгорода неодноразово брали участь у конкурсах дитячих малюнків, зокрема в рамках «Бієнале від 5-ти до 10-ти».

З метою обміну досвідом у галузі освіти та науки в грудні 2006 р. в Бєлгороді побувала делегація Фрунзенського району міста Харкова, яка відвідала Бєлгородський державний університет, духовно-просвітницький центр в ім’я Святителя Іоасафа, дитячий садочок, ліцей та школи міста; ознайомилася з досягненнями бєлгородських педагогів в реалізації пріоритетного національного проекту «Освіта» та цільових освітніх програм, що діють у Бєлгороді.

Останнім часом активізувалася співпраця у сфері житлово-комунального господарства. Зокрема, у квітні 2007 р. делегація постійної комісії з питань ЖКГ, благоустрою та інженерної інфраструктури міста Харківської міської ради  здійснила візит до Бєлгорода для обміну досвідом у питаннях реформування ЖКГ, яке відбувається в Харкові.
http://www.belregion.ru

Друкувати