У Харкові вшанували пам'ять жертв Катинської трагедії
11 травня 2019 15:39 Міжнародне співробітництво
У Харкові вшанували пам'ять жертв Катинської трагедії Церемонія, присвячена 79-тій річниці Катинського розстрілу, пройшла сьогодні, 11 травня, на Меморіалі жертвам тоталітаризму у Лісопарку.

У ній взяли участь представники міської та обласної влади, дипломатичного корпусу, громадських організацій, уродженці Польщі з Харкова і Полтави, священнослужителі. Люди поклали квіти, був відслужений поминальний молебень, ксьондз прочитав проповідь. Після молитви присутні вшанували пам'ять убитих хвилиною мовчання.

Генеральний консул Республіки Польща в місті Харкові Януш Яблонський повідомив, що 19 вересня 1939 року наказом НКВС було створено Управління у справах військовополонених та інтернованих і організовано вісім таборів для утримання польських військовополонених. Всього за наказами НКВС було розстріляно 21 тис. 857 осіб, з них 4 тис. 421 - у  Катинському лісі (Смоленська обл.), 3 тис. 820 осіб - у Харкові.

«Були вбиті військові і цивільні, серед них - генерали і звичайні поліцейські, професори і сільські вчителі, католицькі священики. Злочини, скоєні в різних місцях, називають Катинською трагедією. Метою знищення польської еліти було бажання позбавити польський народ керуючої сили, інтелектуального цвіту, представниками якого були розстріляні офіцери, щоб польська державність не змогла відродитися», - сказав Януш Яблонський.

Він також нагадав, що 10 квітня 2010 року під Смоленськом розбився спеціальний літак з президентом Лехом Качинським на борту. Делегація летіла в Катинь на річницю трагедії. Загинули 96 осіб, серед яких - представники вищих держорганів Польщі. Тоді весь світ дізнався про Катинський розстріл.

«Усі задавали питання, чому так багато важливих людей летіли в Катинь? Майбутнє необхідно будувати на правді, і тому так важлива правда про Катинь. Вона встановлює справедливість і приносить душевний спокій. Це повідомлення для кожної людини і нації. Це стосується як минулого, так і майбутнього», - зазначив Генконсул Республіки Польща.

Як повідомила заступник Харківського міського голови Світлана Горбунова-Рубан, вона брала участь у розкопках в Лісопарку.

«З одного боку лежали люди, одягнені в польську офіцерську форму, а з іншого - люди в смугастих піжамах і калошах. У цих розкопках брали участь люди різних віросповідань і національностей, але коли ми робили цю роботу - були єдині, розуміючи, яка сталася трагедія. Ці розриті ями - самий страшний пам'ятник, який я пам'ятаю. Ми збираємося щороку на цьому місці, тому що ми - люди! Перед нам обов'язок - зберігати цю пам'ять і передавати майбутнім поколінням. Пам'ять - це те, що, робить нас людьми і зобов'язує відповідати за все, що ми робимо на цій землі», - сказала віце-мер.

Зазначимо, що «транспорт смерті» з Старобільського табору для утримання польських військовополонених та інтернованих рушив на місце страти, до підвалів тюрми НКВС по вул. Дзержинського (нині вул. Мироносицька), 5 квітня і їхав до 12 травня 1940 року.

Довідка. Меморіал жертвам тоталітаризму був відкритий у 2000 році на місці поховання в кінці 1930-х - початку 1940-х років радянських громадян і польських військовополонених. Крім польських фіцеров там покояться тисячі репресованих і розстріляних українців.

Підписуйтесь на Telegram-канал офіційного сайту Харківської міськради.

Друкувати
Останні новини