У Харкові вшанували пам'ять жертв «Чорного січня» в Баку
16 січня 2015 15:43 Міжнародне співробітництво
У Харкові вшанували пам'ять жертв «Чорного січня» в Баку Зустріч пам'яті, приурочена до 25-річчю подій «Чорного січня» в Азербайджані, відбулася сьогодні, 16 січня, в Харкові.

У зустрічі-реквіємі взяли участь представники міських, обласних органів влади, азербайджанської громади, студенти. Присутні переглянули документальний фільм азербайданскіх журналістів «Чорний січень». Також про трагічні події в Баку з доповіддю виступив декан історичного факультетета Харківського національного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди Анатолій Гончаренко. У залі запалили свічки і вшанували пам'ять загиблих хвилиною мовчання.

Як повідомив Почесний консул Азербайджанської Республіки в Харкові Афган Салманов, в ніч з 19 на 20 січня 1990 року в Баку радянськими військами було вбито 137 мирних громадян, близько 800 - поранені. За його словами, злочини були спрямовані проти всього людства, проти свободи і гуманізму. Саме 25 років тому, підкреслив Афган Салманов, народ Азербайджану сформував головну національну ідею, яку можна описати одним словом «свобода».

«Історія нам піднесла страшний урок, і світова спільнота повинна робити все, щоб цього не повторилося. Тоді збройні сили використовували проти власного народу, і дуже важливо пам'ятати, що будь-які протиріччя, конфлікти, політичні амбіції не повинні вирішуватися кров'ю людей. Азербайджанці проявили виняткову стійкість, мужність, і ми ніколи не забудемо своїх героїв», - зазначив Афган Салманов.

Директор Департаменту міжнародного співробітництва Віктор Рудь від імені Харківського голови Геннадія Кернеса висловив співчуття народу Азербайджану у зв'язку з трагічними подіями тих років. Він підкреслив, що ті криваві події згуртували азербайджанський народ. Сьогодні, зазначив Віктор Рудь, український народ також потребує підтримки та єдності.

Довідка. 20 січня в Азербайджані оголошено Днем всенародної скорботи у зв'язку з трагічними подіями 1990 року, коли в Баку ввели радянські війська для придушення політичної опозиції. У зв'язку із загостренням Карабахського конфлікту в Азербайджані ріс національний рух, стан в країні загострювався, був створений Народний фронт Азербайджану (НФА), і 20 січня 1990 року війська, які прибули з інших регіонів СРСР, чисельністю більше 20 тис. чоловік, без узгодження з президією Верховної Ради Азербайджанської РСР увійшли в Баку з метою розгрому Народного фронту і порятунку влади Комуністичної партії в країні. В результаті спецоперації загинули 137 людей (за деякими джерелами - 170) і 744 були поранені. 20 січня у Нагірному парку Баку, де розташована Алея шехідів з могилами загиблих азербайджанських громадян, які боролися за незалежність своєї держави, як і по всій країні, проходять пам'ятні заходи. 

Підписуйтесь на Telegram-канал офіційного сайту Харківської міськради.

Друкувати
Останні новини