У Харкові обговорили зміни до Конституції щодо децентралізації державної влади
11 червня 2014 14:47
У Харкові обговорили зміни до Конституції щодо децентралізації державної влади Круглий стіл на тему: «Про основні зміни до Конституції України щодо децентралізації державної влади» пройшов сьогодні, 11 червня, у Харкові.
Як зазначив у ході заходу секретар Харківської міської ради Олександр Новак, нормативні акти, які задекларували основні підходи та базу органів місцевого самоврядування, були прийняті в 90-х роках минулого століття. У 1997 році це було закріплено в Конституції, а також з'явився базовий закон, який діє до теперішнього часу.

«Тема децентралізації влади та концепції реформування місцевого самоврядування давно назріла, зараз цього чекають практично жителі всіх територіальних громад. Якщо взяти ті функції і повноваження, які ми мали на момент прийняття закону в 1997 році, і те, що маємо сьогодні, - це дві великі різниці. Нас позбавили багатьох базових повноважень, наприклад, у регулюванні земельних і майнових відносин, позбавили контролю за будівництвом об'єктів та можливості розпоряджатися тими коштами, які заробляє територіальна громада і місцеві бюджети. Багато чого було сказано в останні роки про реформування місцевого самоврядування, але, на жаль, все це залишалося лише словами. Хотілося б, щоб ця реформа завершилася саме такими результатами, яких чекають територіальні громади та суспільство - створенням повноцінної системи місцевого самоврядування», - зазначив Олександр Новак.

Також він нагадав про заяву віце-прем'єр-міністра з регіонального розвитку Володимира Гройсмана з приводу того, що вже готуються законопроекти з передачі з державного рівня на місцевий понад 50 таких повноважень.

Як повідомив Олександр Новак, серед нововведень реформування місцевого самоврядування - введення інституту державного представника замість нинішніх облдержадміністрацій.

«Передбачається, що державний представник отримає повноваження вести контроль за виконанням актів органів місцевого самоврядування, в тому числі і зупиняти їх дію. Якщо зараз органи місцевого самоврядування підконтрольні державним органам лише з питань делегованих повноважень, то передбачається загальний контроль - і делегованих, і власних повноважень. Ми бачимо в цьому певну ступінь ризику, адже в разі розбіжностей державний представник може видати розпорядчий акт і призупинити дію того чи іншого рішення, після чого суперечка перейде до суду. Але ми будемо працювати над цим питанням і вносити свої пропозиції, щоб, з одного боку, був ефективний контроль держави, а з іншого, органи місцевого самоврядування могли належним чином реалізовувати свої повноваження», - зазначив секретар міськради.

Водночас міська влада розраховує на те, що зміни до Конституції, у разі їх прийняття, закріплять додаткові джерела доходів за бюджетом міста, в тому числі в частині загальнодержавних податків. «Якщо буде посилена матеріальна база, то у нас є сили, способи і можливості зробити так, щоб жителі міста Харкова відчули реальні зміни», - підкреслив Олександр Новак.

Круглий стіл відбувся в Харківському регіональному інституті державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. У роботі круглого столу взяв участь Олександр Новак, заступник голови Харківської облдержадміністрації Василь Хома, голови районних адміністрацій та районних рад, викладачі інституту.

Друкувати
Останні новини