Загальна інформація.
Площа району - 45,99 кв.км, чисельність населення - 93 тис. чоловік.

Історія. 

Територія сучасного Основ'янського району була заселена однією з перших в Харкові. У долині річки Харків, поблизу її впадіння в Лопань (нині це територія між площею Павлівською та річкою Харків), за переказами, був заснований хутір, який потім дав початок нашому місту. З перших років існування Харкова були заселені Поділ, розташований між Харківським і Лопанськими мостами уздовж правого берега річки Харків. Зараз ця найдавніша частина міста повністю входить до складу Основ'янського району. В кінці лютого 1919 року більша частина району увійшла до складу Основ'янсько-Холодногірського району, а частина - до Петинсько-Журавлівського. Остання назва утворена від назви місцевостей, які увійшли до складу адміністративно-територіальної одиниці: вулиці Петинської (нині - Плеханівська, промислова зона і район Петинка) і району Журавлівка (малоповерхова житлова зона). У вересні 1924 року Петинсько-Журавлівський район був перейменований в Червонозаводський, оскільки на його території розміщувалися найбільші харківські заводи - ХТЗ, «Серп і молот», ХЕМЗ, в яких в роки громадянської війни формувалися більшовицькі організації. У 2016 році, на виконання Закону України «Про засудження комуністичного і націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборону пропаганди їхньої символіки», Червонозаводський район перейменований в Основ'янський.

Протягом 1920-1930-х років межі міських районів неодноразово змінювалися. З вересня 1940 року Основ'янський район існує в сучасних межах, за винятком селища Жихор, яке включили до меж Харкова й увели до складу території району в серпні 1963 року. 

Промисловість. 

На території району діють 78 промислових та 8 транспортних підприємств, 15 підприємств залізничного транспорту, 12 будівельних організацій, 9 науково-дослідних інститутів та конструкторських бюро.
Найпотужнішими підприємствами які працюють на території району є:
 - хімічної промисловості: ТОВ «Пірана» (виробництво косметичних засобів та засобів побутової хімії); АТ «Ефект» (виробництво парфюмерно- косметичних засобів);

 -  харчової промисловості: ТОВ «Харківський м'ясокомбінат», ТОВ «Запорожець-4» (виробництво ковбасних виробів);

 - фармацевтичної промисловості: ПАТ «Червона зірка» (виробництво лікарських препаратів, лікувальної косметики, біологічно - активних харчових добавок), ДП «Харківська біофабрика» (виробництво ветпрепаратів і кормових добавок );

 - поліграфічної галузі: ТОВ «Фактор-Друк» (виробництво  високоякісної поліграфічної  продукції) . 

-  будівельної галузі: ТОВ Завод «Рапід» (виробництво комплектів швидко- монтованих будівель, переробка деревини та її відходів).

-  інші види діяльності: ТОВ «Тубний завод» (виробництво тари з пластмаси та пакувань з легких металів) Інфраструктура.
 На території району розташовані та функціонують 330 об’єктів торгівлі, 320 об’єктів комунально-побутового обслуговування, 191 об’єкт громадського харчування, 5 цехів, 3 торговельних майданчика, 40 аптек, які у повному обсязі задовольняють потреби мешканців району.  З метою удосконалення форм обслуговування населення, в районі відбуваються процеси формування сучасної інфраструктури підприємств торгівлі та побуту, розвивається мережа супермаркетів та різні підприємства нового типу, оснащені сучасними технологіями обліку з широким асортиментом товарів, а саме: - ТОВ «АТБ Маркет», ТОВ «Укр.-Трейд», ПП «Таврия Плюс» ТЦ «Портал», супермаркет «Фокстрот», ТОВ «Епицентр», ТОВ «Нова Лінія», супермаркети «Ельдорадо», «Comfy» та «Брусничка».

Освіта. У районі 33 навчальних заклади: 12 загальноосвітніх шкіл (10 – денних, 1 – вечірня, 1 – приватна), 19 дошкільних (18 – комунальної власності, 1– приватної власності) та 2 позашкільні. У денних загальноосвітніх навчальних закладах навчається 6264 учні. З 10-ти денних загальноосвітніх закладів - три заклади нового типу, що забезпечують розвиток обдарованих дітей: ХГ № 12 – філологічного та природничо-математичного напрямів з поглибленим вивченням іноземної (англійської) мови, математики, фізики та біології; ХГ № 34 – гуманітарного профілю. ХСШ № 66 – спеціалізована школа з поглибленим вивченням англійської мови. 

          В Основ’янському районі мешкає 4668 дітей віком від народження до 6 років. Організацію дошкільного виховання здійснюють 18 дошкільних навчальних закладів комунальної власності. У 2017/2018 навчальному році в них функціонує 142 групи, з них: 28 груп раннього віку, 114 груп дошкільного віку, у яких виховується 3328 дітей. Крім того, в районі працює приватний дошкільний навчальний заклад – Центр розвитку дитини «Маленька країна», в якому функціонує 3 групи з короткотривалим режимом роботи. Його відвідують 20 дошкільнят.

Культура. На території району функціонують 12 установ культури.  

На базі Палацу культури Основ'янського району працюють 17 колективів, з них 10 дитячих. Усього в них займається 575 учасників (з них 302 дітей). 6 колективів мають звання «народний» і  3 - «зразковий». У Будинку культури Основ'янського району (сел. Жихор) організовано роботу 7 гуртків, з них 3 – для дітей, усього у них займаються 37 осіб з них 26 діти.

 У районі функціонують дві школи естетичного виховання – дитяча музична школа №5 ім. Римського-Корсакова та дитяча музична школа №10. У цих закладах у 2017-2018 навчальному році навчаються 840 учнів (ДМШ №5 – 510 і ДМШ №10 – 330 учнів ).

На території району працюють 8 бібліотек Центральної бібліотечної мережі району. Загальний фонд бібліотек налічує 199 тис. 556 примірників книг.

Медицина.
 Населення району обслуговують шість медичних закладів, а саме:

- КЗОЗ «Харківська міська поліклініка № 25»;

- КЗОЗ «Харківська міська дитяча клінічна лікарня №24»;

- КЗОЗ «Харківський міський клінічний пологовий будинок №7»;

- КЗОЗ «Харківський міський клінічний пологовий будинок № 7»;

- КЗОЗ «Харківська міська стоматологічна поліклініка №4»;

- КЗОЗ « Харківська міська поліклініка № 22».

На сьогоднішній день - це сучасні лікувально-діагностичні установи, які надають кваліфіковану медичну допомогу жителям району.

Соціальний захист.

Станом на 01.01.2018 в Управлінні праці та соціального захисту населення Основ'янського району Харківської міської ради на обліку перебуває 25370 осіб пільгового контингенту. Серед них ветерани війни (1980 осіб), особи, які мають статус «Діти війни» (5503 осіб), громадяни, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС (468 осіб), інваліди (2159 осіб), учасники бойових дій та інваліди війни з числа учасників АТО (308 осіб), члени сімей загиблих в зоні проведення АТО (7 осіб) та інші.

Пільги на житлово-комунальні послуги, придбання твердого палива і скрапленого газу нараховані 4890 особам.

Почесне звання «Мати-героїня» мають 25 жінок Основ'янського району.

180 ветеранів війни, інвалідів, громадян, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, учасників бойових дій з числа учасників АТО оздоровлено в санаторно-курортних установах України, 43 інваліда отримали грошову компенсацію за невикористані путівки на суму 15 тис. 400 грн. Громадяни, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, за пільговими рецептами лікарів безкоштовно отримали ліки та послуги з зубопротезування на суму 178 тис. 800 грн., а також відшкодування вартості проїзду на суму 3 тис. 407 грн. Технічними засобами реабілітації в кількості 166 одиниць забезпечено 121 інваліда, протезно-ортопедичними виробами у кількості 1338 одиниць - 328 осіб.

Проводиться робота по організації проходження учасниками антитерористичної операції соціальної і професійної адаптації, напрямку на проходження курсу психологічної реабілітації.

Управлінням праці та соціального захисту населення Основ'янського району Харківської міської ради забезпечено адресну соціальну підтримку населення, зокрема: 14035 сімей району отримали субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на загальну суму 104 млн. 081 тис. 524 грн., 6629 сімей - різні види щомісячної державної соціальної допомоги та компенсаційних виплат на загальну суму 89 млн. 530 тис. 784 грн., 3105 сімей - одноразові матеріальні виплати на загальну суму 3 млн. 291 тис. 738 грн., 1176 сімей - виплата невикористаної суми житлової субсидії на загальну суму 748 тис. 649 грн.

Здійснюється робота щодо взяття на облік внутрішньо переміщених осіб. Видано довідки 1143 громадянам; всього в Єдиній інформаційній базі даних внутрішньо переміщених осіб перебуває на обліку 3926 чоловік.

Для ефективного задоволення потреб мешканців району всі види державної допомоги призначаються за єдиною заявою, субсидії - за спрощеною формою заяви та декларації.

Також надається нова веб-послуга з прийому документів на призначення житлових субсидій та допомоги при народженні дитини.

У рейтингу показників заборгованості по виплаті заробітної плати Основ'янський район протягом 2017 року посідає 2 місце серед районів м.Харкова за найменшою сумою боргу.

Моніторингом рівня оплати праці охоплено 397 найбільш великих підприємств району.

Благоустрій. У районі 405 вулиць, провулків, площ і в’їздів. Житловий фонд налічує 9561 будинків, з них 1148, загальною площею 1,729 млн кв.м, перебувають у комунальній власності територіальної громади та експлуатуються дільницями КП «Жилкомсервіс» та 8310 приватний сектор.

З них 371 будинків обладнано системами центрального теплопостачання; 34 житлових будинки обладнано бойлерами для підігрівання гарячої води; 895 житлових будинки обладнано системою холодного водопостачання; 785 житлових будинки обладнано сиcтемами водовідведення; 407 житлових будинки обладнано 1489 опалювальними печами на газовому і твердому паливі; 550 житлових будинки обладнано АГВ; 110 житлових будинки обладнано 363 ліфтами, з них 330 пасажирських і 33 вантажних. 48 будинків перебувають на балансі відомчих підприємств, 25 належать ЖК, ЖБК, ОСМД.

У районі працюють чотири дільниці КП «Жилкомсервіс» (№58, 59, 60, 61) і чотири дільниці КП «Харківблагоустрій» (№1, 2, 3,4).

На території району розташовані лугопарк у мікрорайоні «Основа» біля Основ’янської водойми й три парки: у мікрорайоні «Жихор», дитячий парк по вул. Плеханівській і парк Залізничників по пров. 2-му Деповському, а також вісім скверів: «Стрілка», Руднєва, Космонавтів, Червоноармійський, Червоношкільний, по вул. Кооперативній та Університетській.

У районі встановлено 148 дитячих, 45 спортивних майданчики та 4 гімнастичні комплекси «СТРИТВОРКАУТ»

Новости Харькова в твоем смартфоне!
скачать приложение на Google Play скачать приложение на ITunes