ПОРТУ, Португалія

Населення 
221,8 тис. чоловік

 
Мова
португальська
 
Територія міста
41,66 кв.км
 
Порту - друге за розмірами (після Лісабона) місто в Португалії, центр однойменного округу і муніципалітету. Є центром великої міської агломерації Великий Порту. Місто і муніципалітет належать до економіко-статистичного регіону Північний регіон і субрегіону Великий Порту. За старим адміністративним поділом належав до провінції Дору-Літорал.
 
Розташування
 
Місто розташоване за 270 км на північ від столиці Португалії міста Лісабон. Історичний центр Порту розташований на правому березі річки Дору, у декількох кілометрах від місця її впадання в Атлантичний океан. Центр міста ЮНЕСКО оголосив світовим культурним надбанням.
 
Історія
 
Поселення в районі сучасного Порту існувало задовго до приходу римлян. Римляни назвали місто Portus Cale. Ця назва пізніше перетворилося в Portucale. Від неї пішла назва графства Condado Portucalense, згодом - назва всієї країни Portugal. Іноді місто називають Північною столицею Португалії. Муніципалітет заснований в 1123 році. З минулого міста збереглися згадки про середньовічних хрестоносців і приплив багатств від португальських морських колоній.
 
Порту - традиційно найбільш промислово  розвинене місто Португалії. Промислова революція XVIII-XIX століть сприяла його бурхливому розвитку.
 
Порту розташоване на одній з найбільших річок Європи - Дору. Назва річки походить від слова «золото», не тільки тому, що основним джерелом добробуту країни була річка, що підживлювала виноградну лозу, з якої роблять всесвітньо відоме вино, але й тому, що цією річкою кораблі вирушали в плавання в часи великих португальських відкриттів. Через Дору перекинуто безліч мостів, що зв'язують Порту з містом-супутником Віла-Нова-де-Гайа. Деякі з них є унікальними для свого часу технологічними рішеннями. Наприклад, залізничний міст Понте-де-Дону-Марія-Піа, зведений у 1876-1877 році за проектом Гюстава Ейфеля, був одним з перших проектів, що принесли його авторові світову славу. Пізніше ті самі технологічні рішення Ейфель використовував при будівництві статуї Свободи (1884-1886) та Ейфелевої вежі (1889). Ще однією унікальною для свого часу спорудою став дворівневий металевий міст Понте-де-Дон-Луїш, зведений в 1881-1886 роках за проектом учня і компаньйона Ейфеля Теофіла Сейріга.
 
Однією з найяскравіших пам'яток Порту є барочна вежа Клерігуш - найвища в Португалії - 76 метрів, або 225 сходинок. Будівництво під керівництвом італійського архітектора Ніколаса Назона було розпочато в 1754 році і завершено в 1763 році. Із сучасних будівель вирізняється своєю незвичайною формою Дім музики (арх. Рем Колхас, 2001-2005).
 
Порту - старовинне місто, жваве і пристрасне. Воно  повне прекрасних будівель. Вражає собор Се, побудований у XII столітті, безліч старовинних церков. Історія оточує вас, коли ви відвідуєте замки, зокрема замок, де народився перший король Португалії дон Альфонсо Енрікес. У незліченних будинках і палацах відвідувачів приймають з аристократичною гостинністю. Район уздовж узбережжя, відомий як Рібейра, повний вузьких звивистих вулиць з будинками і барвистими фасадами і метушливою енергією людей, що працюють. Варті також відвідування: церква Седофейта, вежа Клерігош, церква Сан-Франциско. Порту сполучений з південним узбережжям річки Дору мостом Дону Марія Піа, що його побудував Густав Ейфель в 1877 році. У Порту розташовані декілька музеїв, концертних залів, театри, бібліотеки і книжкові магазини. Музей Соарес Дос Реіс названий іменем португальської скульптури ХІХ століття. У ньому зберігається колекція сучасного португальського мистецтва. У музеї історії та етнографії описано життя і звичаї міста і регіону з ранніх днів до сучасності.
 
Порту, як і Лісабон, - центр музики фадо. Кілька співаків і музикантів грають фольклорну гітарну музику і співають ностальгічні ліричні пісні про кохання і тугу за батьківщиною. Порту один з найбільш індустріалізованих районів Португалії. Він також відомий як «робоче місто» через традиційний динамізм міських буржуа, їхню чесність і неприховану самовпевненість.
 
Освіта
 
У Португалії налічується 10 університетів, два з найбільш старих розташовані в Порту. Університет Порту (порт. Universidade do Porto) - найбільший університет Португалії (близько 29 тис. студентів). Заснований за декретом тимчасового уряду Португальської Республіки від 22 березня 1911 року. 14 його факультетів зосереджені в трьох кампусах. Університет Порту підтримує зв'язки більш ніж з 500 університетами в різних країнах світу. Крім університетів вищу освіту можна здобути в одному зі спеціалізованих інститутів.
 
Економіка
 
У Порту розташований найбільший у країні нафтопереробний завод, але північні міста спеціалізуються на виробництві таких товарів, як тканини, взуття, меблі, вина і продукти харчування. Старовинний осередок бавовняної промисловості розташований на Північному заході (Порту, Гімарайнш і Брага). Багато промислових підприємств хімічної, целюлозно-паперової, цементної і харчової промисловості сконцентровані в прибережній смузі між Порту і Лісабоном. Обидва згаданих міста є центрами металургії і машинобудування. Португалія сильно залежить від імпортного палива (на його частку припадає 80% загального енергоспоживання). Низькосортний антрацит добувають поблизу Порту.
 
Транспорт
 
У Порту вперше в країні втілено багато інженерних нововведень свого часу. Наприклад, Порту був першим містом на Іберійському півострові, де організовано трамвайний рух (1872), і другим містом у країні, де побудовано метрополітен.
 
Міста-побратими Порту:
 
• Перник, Болгарія
• Белу-Орізонті, Бразилія
• Бейра, Мозамбік
• Бордо, Франція
• Брістоль, Великобританія
• Дуруелу-де-ла-Сьєрра, Іспанія
• Леон, Іспанія
• Луанда, Ангола,
• Льєж, Бельгія
• Макао, КНР
• Мінделу, Кабо-Верде
• Нагасакі, Японія,
• Невеш, Сан-Томе і Прінсіпі
• Ндола, Замбія
• Ресифі, Бразилія
• Віго, Іспанія
• Шанхай, КНР
• Барселона, Іспанія
• Париж, Франція
• Харків, Україна

http://www.cm-porto.pt
Друкувати