Площі Рози Люксембург повернули колишню назву - площа Павлівська
20 листопада 2013 11:50
Площі Рози Люксембург повернули колишню назву - площа Павлівська Площа в центрі міста, що з'єднує Червонозаводський і Дзержинський райони, отримала свою історичну назву - Павлівська.

Рішення про повернення площі її дореволюційної назви було прийнято сьогодні, 20 листопада, на сесії Харківської міської ради. Згідно з рішенням, ця процедура внесе свій внесок у відтворення історико-культурного вигляду Харкова.
 
Як зазначив відповідальний секретар комісії з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища Олексій Хорошковатий, Роза Люксембург ніколи не була пов'язана з Харковом і ні разу його не відвідувала. Назва площі перегукувалася у свій час з вулицями Карла Лібкнехта і Клари Цеткін, в які були перейменовані, відповідно, вулиця Сумська і вулиця Римарська, але яким згодом повернули їхні історичні назви.

«Харків'яни довірили нам право приймати рішення в інтересах територіальної громади. Питання перейменування площі Рози Люксембург в Павловську - це не спонтанне рішення: сьогодні ми працюємо над відродженням історичної зовнішності міста. Зараз на сесії виступили три представника фракції КПУ з гаслом «Роза Люксембург - революціонер!». А чому вони не згадали, скільки площ і вулиць було перейменовано в їхню епоху? Скільки історії вони перекрутили і тепер свідомо замовчують про це? Щоб нагадати комуністам, як вони ставляться до своїх сподвижників, я наведу такий приклад. У повоєнний час, 1945 року, в Харкові перейменовано більше трьох десятків вулиць і провулків, які увічнювали імена революційних діячів. Зокрема вулицям Карла Лібкнехта і Клари Цеткін були повернуті історичні назви - вулиці Сумська та Римарська відповідно. Тому площа Рози Люксембург буде площею Павловською. Якщо у нас є сьогодні можливість повертати історичні назви нашим площам і вулицям, то давайте це робитемо», - підкреслив Харківський міський голова Геннадій Кернес.  

Раніше питання про повернення площі її колишньої назви було розглянуто на засіданні міської комісії з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища. Як уточнив міський голова Генадій Кернес, ця процедура не призведе до додаткових витрат з міського бюджету.

Довідка. Нинішня пл. Рози Люксембург виникла на початку другої половини XVIII століття, коли на цьому місці в 1660-1662 роках був побудований кріпосний острог, пізніше тут був головний міський ринок. Площу називали Торговою, Лобовою та Народною. В кінці 30-х років XIX століття купець Савелій Павлов - родоначальник цукерково-пряникового виробництва в Харкові - побудував на площі кам'яний магазин. У цей час площу стали називати Павлівською. Пізніше в будинку Павлова перебував Малий театр і «Гранд-готель», який став у радянські роки готелем «Спартак». 25 січня 1919 року Павлівська площа була перейменована в площу Рози Люксембург.
Друкувати
Останні новини