У Харкові відзначили 75-річчя битви біля Соколового
08 березня 2018 17:45 Суспільство
У Харкові відзначили 75-річчя битви біля Соколового Делегація з Чеської Республіки прибула до Харкова, щоб відвідати пам'ятні місця, пов'язані з битвою під селом Соколове Зміївського району, яка відбулася 75 років тому.

Учасники делегації ознайомилися з історичними пам'ятками Другої світової війни, пов'язаними з чехословацьким батальйоном, який взяв участь у битві під Соколовим. У делегацію увійшли понад 200 осіб - представники Міністерства оборони Чехії, чеської громадської організації «Соколове», родичі учасників бойових дій.

Сьогодні, 8 березня, гості поклали квіти до братської могили на вул. Літературній, де поховано близько 900 безіменних воїнів різних національностей, які загинули під час визволення Харкова. Одягнені у військову форму тих часів чехи пройшли маршем перед пам'ятним місцем і вшанували хвилиною мовчання полеглих у боротьбі з фашистськими загарбниками.

Перед гостями виступила заступник Харківського міського голови Світлана Горбунова-Рубан.

«У нас є великий обов'язок - обов'язок пам'ятати. Ми не повинні забувати те, що відбувалося з нашими рідними і близькими, з нашими предками. Я - донька ветеранів і знаю про війну не тільки з книг, але і з вуст своїх батьків. І низько вклоняюся нашим ветеранам, з якими мені доводиться постійно працювати, спілкуватися, вирішувати їхні проблеми. Саме вони є носіями тієї історії, яку ми тут сьогодні вшановуємо. Я також низько вклоняюся нашим гостям за те, що ви несете в собі цю велику пам'ять, за те, що передаєте її наступним поколінням. Впевнена, що ця зустріч - ще одна мить людської пам'яті, яка збереже в нас найкращі якості - гуманізм, доброту, милосердя, бажання підтримувати один одного», - зазначила Світлана Горбунова-Рубан.

Також чеська делегація відвідала сьогодні місце біля будівлі, на якій встановлена меморіальна дошка командиру роти 1-го Чехословацького окремого піхотного батальйону Отакару Ярошу, який загинув у битві під Соколовим 8 березня 1943 року. Іноземні гості побували і у дворі будинку, де 75 років тому командир Чехословацького окремого піхотного батальйону Людвіг Свобода зачитав наказ про висування батальйону до села Соколове.

9 березня в Змієві і в Соколовому пройдуть урочистості, присвячені 75-річчю пам'ятних подій, в тому числі і військово-історична реконструкція бою.

Довідка. Битва при Соколовому - битва радянських і чехословацьких військ з німецько-фашистськими військами, яка тривала з 8 по 13 березня 1943 року. У цій битві брав участь 1-й Чехословацький окремий піхотний батальйон, який став першим чехословацьким підрозділом, що вступив у бій з німецькими військами під час Другої світової війни.

8 березня 1943 року сформований підрозділ прийняв перший бій, під час якого було знищено близько 300 солдатів і офіцерів противника, 19 танків і шість бронетранспортерів з автоматниками. Втрати батальйону склали 112 бійців і командирів загиблими, 106 - пораненими. Втрати понесли і радянські частини, що билися проти гітлерівців разом із чехословацькими воїнами.

За мужність і героїзм 84 бійця чехословацького батальйону були нагороджені радянськими орденами і медалями, ще 87 бійців отримали державні нагороди Чехословаччини.

Друкувати
Останні новини