У Харкові презентують українську «Одіссею» Потебні
08 листопада 2018 10:31 Культура
У Харкові презентують українську «Одіссею» Потебні Презентацією репринтного видання книги 1905 року «Уривки з перекладу «Одіссеї» (О. Потебня)» завершаться Дні грецької культури, які проходили в Харкові.

10 листопада в рамках закриття ХVIII сезону Днів грецької культури в місті Харкові відбудеться презентація репринтного видання «Потебня О. О. Уривки з перекладу «Одіссеї»//А. А. Потебня. Изъ Записок по теоріи словесности. - Харьковъ, 1905. - Приложенія».

Місце проведення: читальний зал №1 (8-й поверх) Центральної наукової бібліотеки Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна.

Початок - о 13:00.

Як повідомили організатори, ім'я Олександра Опанасовича Потебні (1835-1891) - видатного українського філолога, засновника харківської лінгвістичної школи, педагога, громадського діяча, професора Харківського університету - широко відоме як серед вітчизняних, так і зарубіжних вчених. Під його редакцією були видані твори Г. Квітки-Основ'яненка, П. Гулака-Артемовського, І. Манжури. В кінці свого життя Олександр Потебня почав працювати над першим перекладом гомерівської «Одіссеї» українською мовою, що було не тільки практичною реалізацією його ідеї про великі художні можливості будь-якої мови, але і першою у вітчизняній літературі спробою надати читачам українську «Одіссею». Ще Микола Гоголь мріяв про те, щоб зробити «Одіссею» справді народною книгою. Саме таке завдання ставив перед собою і видатний вітчизняний філолог, приступаючи до перекладу поеми українською мовою.

На жаль, ця робота вченого залишилася незавершеною (Олександр Потебня перевів 275 рядків III рапсодії, повністю VII і майже всю VIII), але стараннями його учнів рукопис перекладу був підготовлений ​​до друку і вперше побачив світ у 1905 році.

Перевидання роботи Олександра Потебні буде корисним і цікавим як для дослідників творчості харківського вченого, фахівців-україністів, філологів-класиків, так і для всіх поціновувачів українського слова.

Видання здійснено за офіційної підтримки Харківської міської ради.

Додаткова інформація - на сайті Товариства греків «Геліос» та за телефонами: 066-735-83-45, 097-429-61-70, 050-506-94-72.

Нагадаємо, з 19 жовтня по 10 листопада в Харкові проходив XVIII сезон фестивалю «Дні грецької культури», присвячений Державному святу Греції - Дню «Охі!». Організатор заходу - Громадська організація «Харківське міське товариство греків «Геліос» за підтримки Харківської міської ради, Федерації грецьких товариств України, Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна та ін.

Довідка. Олександр Опанасович Потебня (1835-1891) - видатний український вчений, мовознавець, літературознавець, філософ, перший великий теоретик лінгвістики. Його ім'я носить Інститут мовознавства АН України в Києві. Створив наукову школу, відому як харківська лінгвістична школа; до неї належали Д.М.Овсянико-Куликовський (1853-1920) і низка інших вчених. Ідеї ​​Потебні дуже вплинули на багатьох російських лінгвістів другої половини 19 ст. і першої половини 20 ст.

Друкувати
Останні новини