У Харкові почав працювати пілотний проект Офісу пробації
05 березня 2019 18:46 Місто
У Харкові почав працювати пілотний проект Офісу пробації Офіс пробації для соціальної адаптації правопорушників почав працювати сьогодні, 5 березня, у Держпромі (пл. Свободи, 5, 4-й під., 2 пов.).

Офіс пробації відкрили за підтримки «NORLAU (Норвезька місія радників з питань верховенства права в Україні) Проект пробації». У відкритті взяли участь заступник Харківського міського голови Світлана Горбунова-Рубан, Надзвичайний і повноважний посол Норвегії в Україні Уле Тер'є Хорпестад, керівництво області, представники Державної установи «Центр пробації», різних організацій.

Як повідомив директор Державної установи «Центр пробації» Олег Янчук, всього в Україні близько 600 офісів пробації, але Харків як місто з великим науковим потенціалом і розвиненим громадянським рухом дасть старт пілотному проекту. Тут почне працювати перший офіс пробації для дорослих, створений за європейськими нормами, з комфортними умовами та сучасним обладнанням.

«Ми будуємо пробацію, яка для нашої держави значною мірою нова і починається ще на етапі досудового слідства. Робимо аналіз життєдіяльності людини та визначаємо конкретні проблеми, з якими потрібно працювати, щоб людина не скоїла повторний злочин. Якщо бачимо, що є шанс виправитися без позбавлення волі - інформуємо про це суд, і якщо суд прийме таке рішення, починаємо працювати з людиною», - розповів Олег Янчук.

Він зазначив, що завдяки роботі харківського Центру ювенальної пробації, який відкрили за підтримки канадських партнерів, кількість повторних злочинів серед дітей знизилася.

Про діяльність офісу пробації розповіла начальник філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області Марина Гричанюк. За її словами, в офісі працюватимуть співробітники Слобідського підрозділу центру. Після того як людину поставлять на облік, фахівці проведуть оцінку його потреб і складуть індивідуальний план роботи. Залежно від цього з людиною спілкуватимуться особисто, а також сформують невеликі групи людей зі схожими проблемами. До співпраці залучатимуть громадські організації та державні органи. Проводитимуть тренінги з постановки цілей, надаватимуть юридичну, психологічну, інформаційну допомогу, допоможуть визначитися з професією, побороти залежність тощо.

«Раніше просто виконувалося покарання. Людині давався випробувальний термін, вона стояла на обліку, приходила відмічатися, формально приносила довідки, а коли покарання закінчувалося, матеріали направлялися до суду, і людину знімали з обліку. Зараз робота спрямована на особистість. Ми не розглядаємо людину, яка вчинила злочин, поза суспільством. Це такий же громадянин, який оступився, у якого, можливо, не було хорошої сім'ї, і виправляємо недоліки. Ми замінюємо психологів, мотиваторів, друзів, створюємо середовище, в якому людина може змінитися», - повідомила Марина Гричанюк.

Заступник міського голови Світлана Горбунова-Рубан зазначила, що модель роботи харківського офісу пробації зможуть перейняти інші регіони України. У Харкові з цією проблемою працює багато громадських організацій і волонтерів. Багато років у місті існує Центр реінтеграції бездомних, який недавно відремонтували. Там є гуртожиток для людей, що вийшли з місць позбавлення волі.

«Це ланки одного ланцюга. Тут працюватимуть з людьми, які вступили в конфлікт із законом, - на досудовому етапі, які вже засуджені, і їх потрібно підготувати до нових умов, які виходять з місць позбавлення волі, і їм потрібно повернутися до нормального життя. Величезна робота, яку належить виконати всім причетним службам - це відношення людей, що не були в місцях позбавлення волі, до тих, кому довелося це пройти. Людина, що вийшла з місць позбавлення волі, не завжди може знайти роботу і знову починає займатися протиправними діями. Тому від нас дуже багато залежить», - сказала Світлана Горбунова-Рубан.

Посол Норвегії в Україні Уле Тер'є Хорпестад зазначив, що формат роботи, запропонований Місією норвезьких радників з питань верховенства права, дає конкретні результати. Сучасний офіс відповідає викликам реформування служби, коли шанобливе ставлення до особистості стане надійним фундаментом для змін у суспільстві і для підвищення рівня безпеки людей.

Нагадаємо, проект Норвезької місії радників з питань верховенства права в Україні «НОРЛАУ Проект пробації» на 2018-2020 роки був представлений в лютому 2017 року в рамках українсько-норвезького співробітництва і Першої національної конференції «Розвиток пробації в Україні».


Друкувати
Останні новини