У харківських школах виберуть омбудсменів серед дітей і вчителів
07 листопада 2018 17:46 Освіта
У харківських школах виберуть омбудсменів серед дітей і вчителів Презентація проекту «Школа юного омбудсмена» відбулася сьогодні, 7 листопада, у Харківському національному університеті міського господарства ім. О.М. Бекетова.

Як повідомила методист науково-методичного центру Департаменту освіти міськради Інна Полякова, лідери учнівського самоврядування запропонували реалізувати такий проект ще в 2014 році, тоді департамент підтримав їх, але до ініціативи приєдналися тільки п'ята частина шкіл міста. Зараз, після прийняття нового Закону України «Про освіту», створення першого в Україні інституту освітнього омбудсмена проект вирішили вдосконалити. Крім того, 2018 рік рішенням Президента України був оголошений роком реалізації правопросвітного проекту «Я маю право».

Інна Полякова зазначила, що були проведені фокус-групи, семінари для вчителів, свою думку висловили психологи, батьки, які, в тому числі, внесли юридичні правки. Підключилися вчені, і в результаті було створено відповідне положення і затверджені правила проведення виборів дитячих омбудсменів, які вже проходять у школах.

Наразі до проекту приєдналися близько половини навчальних закладів. Діти-омбудсмени (учні старших класів) будуть працювати разом з дорослими представниками.

«Омбудсмени - виборна посада. Дітей обирають шляхом відкритих виборів, а дорослих вибирають діти серед всіх представників педколективу шляхом таємного голосування», - розповіла Інна Полякова.

Школа юного омбудсмена була створена, щоб діти, яких інші школярі оберуть для захисту своїх інтересів, могли підготуватися і якісно виконувати свою роботу. Двічі на місяць вони займатимуться на базі ХНУМГ ім. О. М. Бекетова, Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна, а також на базі шкіл, досвід яких корисно вивчити. Заняття проводитимуть педагоги, психологи, юристи, їм прочитають лекції з конфліктології тощо. Також заплановані виїзні засідання, зокрема, з представниками Національної поліції. У шкільних омбудсменів будуть розпізнавальні знаки, котрі установи освіти затвердять на свій розсуд. Вибори омбудсменів планують проводити щорічно.

Як пояснила учениця приватного навчально-виховного комплексу «Благовіст» Аліна Стороженко, омбудсмен - це представник учнівського колективу, діяльність якого спрямована на захист і відновлення порушених прав учасників освітнього процесу. Він - гарант захисту прав усіх учасників навчально-виховного процесу, формує правовий простір в школі і сприяє правовому вихованню школярів. Дітям він дає відчуття правової захищеності, розуміння того, що жити потрібно в згоді, що у інших людей є права, які потрібно поважати, розуміння того, що конфлікти потрібно і можна залагодити мирним шляхом. Батькам це дає спокій, оскільки ймовірність того, що дитину скривдять або принизять, зменшується. А школі це дасть зміну самої атмосфери, встановлення гуманних відносин, партнерської співпраці між усіма учасниками освітнього процесу.

Вона зазначила, що уповноважений в школі - це неофіційна особа, яка розбирає конфліктні ситуації, відстежує дотримання законних прав та інтересів учнів, батьків і вчителів, займається правовим вихованням і профілактикою правопорушень.

«До омбудсмена можна звернутися, якщо ваші права або права вашої дитини були порушені, якщо виникло нерозуміння між вами, дитиною і вчителем, адміністрацією школи; якщо потрібна інформація про існуючі нормативні гігієнічні норми, необхідні в організації навчального процесу; якщо хочете внести пропозиції щодо вдосконалення і розвитку навчального закладу», - розповіла школярка.

Ті школи, які поки не проведуть вибори омбудсменів, продовжать реалізацію проектів в правовій сфері. Як повідомив представник Асоціації «Нове покоління» Московського району, глава правової корпорації Харківської міської організації учнівського самоврядування Максим Наглий, у школярів великий досвід. Цього року вони приєдналися до всеукраїнського проекту «Я маю право», мета якого - підвищити юридичну грамотність українців, сформувати нову правову культуру.

За його словами, в установах освіти пройшли різні заходи - тематичні уроки, уроки гендерної грамотності, ігри, правові квести, брейн-ринги, вікторини, флешмоби. Було вивчено думку школярів щодо порушення їхніх прав, реалізовані інші правові проекти і програми по боротьбі з торгівлею людьми. Крім того, великою популярністю користується форум-театр театру «Діти майбутнього», коли за допомогою мистецтва глядачі і актори разом шукають вихід з небезпечних ситуацій і вирішують правові конфлікти.

За словами Максима Наглого, у харківських школярів є досвід реалізації проектів «Територія примирення» (школа №129), «Право Nova» (школа №28), проектів з інклюзії, розвитку толерантності. У своїй роботі учні співпрацюють з представниками Молодіжної ради при Харківському міському голові.

Друкувати
Останні новини