Загальна інформація. Київський район розташовано у північно-східній частині міста Харкова. Має спільні межі з Шевченківським, Московським і Основ’янським районами.

У 2012 році відповідно до постанови Верховної Ради України від 06.09. 2012 № 5215-VI «Про зміни у установлення меж Харкова, Дергачівського та Харківського районів Харківської області» були приєднані землі Циркунівської сільської ради - 2,09 кв. км, частина земель Черкасько-Лозівської сільської ради -  1,7 кв. км , частина земель Кулінічівської селищної ради - 2,06 кв. км,  загальна площа району складає 51,7 кв. км. Під забудовою у районі знаходиться 23,12 кв. км , промислова зона - 3,56 кв. км.

Станом на 01 січня 2018 року чисельність населення району складає 188,5 тис. осіб,  постійного - 184 , 1 тис. осіб.

Так склалося історично, що діяльність закладів культури та мистецтва, що знаходяться на території Київського району, значною мірою визначає культурне надбання не тільки Харкова, але і всієї Слобожанщини. З більш, ніж 500 пам'яток історії, культури та мистецтва міста 72 % знаходяться на території району, у тому числі 2 пам'ятники археології - поселення Скіфського періоду (черняхівсько-салтівська культура) та двох курганних мігрантів (IV - II ст. до нашої ери) у населеному пункті Велика Данилівка.
З квітня 1936 року район мав назву Кагановицький. Відповідно до Указу Президії Верховної Ради Української ССР від 21 жовтня 1957 року район перейменовано у Київський.
У районі розташовано 15 парків та скверів, гідропарк та частина лісопарку. По території району протікає ріка Харків та знаходиться Журавлівське водосховище.

Промисловість. Провідними галузями виробництва є машинобудування (50%), збір та ремонт машин та обладнання, а також фармацевтичне виробництво.
Потужні підприємства району:

- ДП «ХМЗ«ФЕД»- розробка та виробництво інтегральних гідроприводів, паливно-регулюючого обладнання та гідробудування для потреб авіакосмічної промисловості та машинобудування;

- НВП «Хартрон-плант» ЛТД - виготовлення обладнання систем керування ракетних комплексів та космічних апаратів, апаратури для атомних електростанцій, товарів народного споживання;

- ТОВ «Фармацевтична компанія «Здоров’я» - виробництво фармацевтичних препаратів;

- ТОВ «Дослідницький завод ДНЦЛС» - виробництво фармацевтичних препаратів;

- ТОВ «Наргус» - високотехнологічне виробництво гнучкої упаковки для харчової, фармацевтичної, хімічної та інших галузей промисловості.

Обсяг реалізованої промислової продукції на підприємствах області за січень - грудень 2017 року склав 9656144,4 тис. грн.  Питома вага району в загальнообласному обсязі складає 5,8%.

Освіта. Київський район є науковим та студентським центром міста. У районі розташовано 69 закладів освіти, у тому числі 58 комунальної форми власності:

закладів дошкільної освіти - 29; закладів позашкільної освіти - 6; закладів загальної середньої освіти -  23, у том числі: ліцеїв - 3; гімназій - 3; спеціалізованих шкіл - 7.

Збережено  комплексні заклади позашкільної освіти, а саме: Центр дитячої та юнацької творчості № 3, Центр позашкільної освіти «Вектор», Школа мистецтв, КДЮСШ № 1 та КДЮСШ № 2, Учбово-виробниче автогосподарство.
Також на території району працюють один приватний та три відомчі заклади дошкільної освіти, шість приватних закладів загальної середньої освіти.
Щорічно відкриваються групи у закладах дошкільної освіти. Так, за період з 2012 по 2018 рік відкрито 1 дитсадок  на 3 групи (№ 108) та 14 груп у діючих закладах дошкільної освіти, що дозволило додатково забезпечити місцями у закладах дошкільної освіти  740 дітей.
За період з 2012 по 2018 рік у  закладах освіти було встановлено 44 ігрових та 32 спортивних майданчики. Було проведено капітальний ремонт покрівлі у 27 закладах  освіти, замінено вікна у 20 закладах. Також було придбано обладнання для харчоблоків у 24 заклади освіти, меблі -  для 21 закладу освіти.
У гімназіях № 172, № 55, а також у школах № 37, №  100 і № 164  було відкрито стадіони. У гімназії № 1 зроблено капітальний ремонт спортивної зали.
У 2017 році поновлено роботу басейну у школі № 62, який не функціонував з 2007 року.

Культура , сім'я та спорт.

КУЛЬТУРА

На території Київського району знаходиться 6 театрів, із них - обласного значення:

  • обласне комунальне підприємство "Харківський державний академічний театр ляльок  ім. В.А.Афанасьєва";
  • комунальний заклад «Харківський академічний російський драматичний театр ім. О.С. Пушкіна»;
  • Національне об'єднання театральних діячів України, міжобласне відділення Харківський будинок актора ім. Леся Сердюка, а також  незалежні (молодіжні театри): Театр "Мадригал"; Молодіжний Драматичний Театр (МДТ); Театр "На Жуках"

    У районі розташовано 10 музеїв, де харків׳яни можуть ознайомиться з кращими інноваційними культурними і творчими практиками .

Найбільш великі:

- Комунальний заклад культури "Харківський літературний музей" (вул. Багалія, 6);

- Обласне комунальне підприємство "Харківський художній музей" (вул. Жон Мироносиць, 11);

- Комунальний заклад культури "Харківська муніципальна галерея     ім. Васильківського "(вул. Чернишевська, 15);

- Галерея "АВЭК" (вул. Сумська, 70).

У Київському районі ведеться культурно-масова та просвітницька робота щодо створення цілісної системи духовного та естетичного виховання харків'ян. Так, у районі успішно ведуть свою роботу комунальний заклад культури "Центр культури Київського району", культурно-спортивний центр "Комунар", Палац культури Головного управління Національної Поліції в Харківській області, Палац студентів Національної юридичної академії України  ім. Ярослава Мудрого.
У різнопрофільних клубах працюють 184 гуртки художньо-естетичного спрямування, які відвідують 6586 дітей та підлітків.
На території району розташовано творчі спілки:

- будинок художника Харківської організації Національного спілки художників України;

- Харківська обласна організація національного Співтовариства письменників України;

- Будинок архітекторів Харківської обласної організації Національної спілки архітекторів України.

У  районі працюють дві спеціалізованих школи мистецтв - це "Дитяча музична школа № 6 ім. Н.В. Лисенка", яка розташована по вул. Мистецтв, 7/9, та " Дитяча музична школа № 14" з філіалами у селищах Жуковського та П’ятихатки (пр. Ак. Курчатова, 15, вул. Продольна, 5, пров. 1-й Лісопарківський, 5).
До бібліотечної системи Київського району входить Центральна бібліотека ім. В.В. Маяковського з 8-ю філіалами та книжковим  фондом, у якому нараховується 196150 примірників.
Для харків׳ян та гостей міста працюють 3 кінотеатри: МУЛЬТИПЛЕКС (ТРЦ Дафі), Нічний Автокріото і кінотеатр «Восьмий і половина».


СПОРТ

У районі розташовано 6 дитячо-юнацьких спортивних шкіл: КДЮСШ № 1, КДЮСШ № 2, СДЮСШ "ФЕД", ДЮСШ "ХФТІ", ДЮСШ "Комунар", ХГСДЮСШОР зі стрільби з луку "Комунар".
У ДЮСШ, ШВСМ, спортивних клубах різних видів спорту займаються 7958 вихованців. У 2017 році Комітетом присвоєно ІІ-ІІІ спортивних розрядів - 293.

 

СІМ’Я

На обліку у Комітеті у справах сім'ї, молоді та спорту Київського району стоїть 630 багатодітних родин, в яких виховуються 2045 дітей. У 2017 році було видано 709 свідоцтв батькам та дітям з багатодітних родин.
У районі проживає 31 жінка, якій присвоєно почесне звання України "Мати-героїня".
На території району проживає 80 усиновлених дітей, є 7 прийомних сімей, де виховуються 14 дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 119 дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування проживають у сім'ях опікунів, піклувальників.

Інфраструктура. На території Київського району функціонує більше 1500 підприємств торгівлі продовольчого і промислового напрямку, 375 об'єктів ресторанного господарства, 40 супермаркетів і торгових центрів, 444 підприємства побутового обслуговування населення, 100 торгових павільйонів, 9 ринків і торгівельних майданчиків, а також найбільший ринок у  східній частині України - торговий центр "Барабашово".

Соціальний захист. Питання соціального захисту та реалізація державних програм щодо соціальної підтримки сім'ям з дітьми, особам з інвалідністю, ветеранам війни та праці, внутрішньо переміщеним особам і учасникам бойових дій у зоні АТО через надання їм адресної соціальної допомоги, субсидій та пільг покладено на Управління праці та соціального захисту адміністрації Київського району Харківської міської ради.
Особлива увага в роботі з населенням району приділяється пільговим категоріям громадян.  Всього в районі налічується 38 тис . осіб, які мають право на пільги. Із них: особи з інвалідністю - 8,7 тис. осіб, учасники ліквідації аварій на ЧАЕС - 1084 особи, ветерани праці - 19,3 тисяч осіб, ветерани    війни  - 3,8 тисяч осіб.
Пріоритетним напрямком у роботі управління є реалізація державних програм соціального забезпечення сімей з дітьми, інвалідів, ветеранів війн, внутрішньо переміщених осіб та учасників бойових дій у зоні АТО шляхом надання їм адресної соціальної допомоги, субсидій та пільг згідно з Законами України.
У 2017 році проведено 12 засідань робочої групи з питань забезпечення своєчасної виплати податків, внесення інших обов'язкових платежів та виплати заробітної плати.

Станом на 01.01.2018:

- кількість отримувачів допомоги малозабезпеченим сім'ям становить 506 сімей,

- кількість сімей, що отримують субсидії, складає 23313 сімей.

Пільгою на оплату житлово-комунальних послуг користувалися 9145 громадян.
Виплачені компенсації на оздоровлення, на продукти харчування, у зв'язку з ушкодженням здоров'я 1187 громадянам, які постраждали від аварії на ЧАЭС.

Забезпечено засобами реабілітації 80 інвалідів.
242 ветерани війни та інваліди загальної хвороби забезпечені санаторно-курортними путівками.

Станом на 01.01.2018 видано 22171 довідку внутрішньо переміщеним особам, у 2017 році - 5027 довідок. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 505 «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішнім переселенцям для відшкодування витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» призначається щомісячна адресна допомога 2333 сім'ям.
З метою підвищення якості послуг, які надаються населенню, робота управління у 2017 році організована через центр надання соціальних послуг «Прозорий офіс» (розпорядження  Кабінету Міністрів Україна від 08.08.2016 № 578-р «Про реалізацію на території мм. Дніпра, Києва, Львова, Одеси та Харкова пілотних проектів зі створення центрів надання соціальних послуг у форматі  «Прозорий офіс»).

З 24 квітня 2017 року Управління веде прийом через Центр надання соціальних послуг «Прозорий офіс». На сьогоднішній день у Центрі надається 60 послуг управлінь праці та соціального захисту населення та 17 послуг пенсійного фонду України.
За час роботи у новій системі з питань соціального захисту надано 120 тисяч послуг.
У середньому за день Центр надає близько 800 послуг громадянам з питань соціального захисту населення.
Найбільш популярними послугами є отримання повідомлень за субсидіями, подання заявки на оформлення субсидій, продовження адресної допомоги ВПО на наступний термін, зміна даних за субсидіями, видання довідок внутрішньо переміщених осіб, прийом заяв на перерахунок пенсій, надання інформації про нарахування та перерахунки, випуск пенсійних посвідчень. Крім того, у Центрі надано більше 18 тис. консультацій з різних видів послуг.
Центр повністю доступний для людей з обмеженими можливостями - оснащений ліфтом, пандусом, спеціальним санвузлом, візуальними знаками, звуковою системою оповіщення про послідовність, інформаційними тактовими табличками. Прийом людей з порушеннями слуху ведуть спеціалісти, які володіють мовою жестів, що дозволило підвищити якість надання послуг для маломобільних груп населення.

На обліку у Київському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України знаходиться 76119 пенсіонерів, з яких станом на 01.01.2018 пенсіонерів Київського району - 49461.
Кількість пенсіонерів, які отримують наступні види пенсій:

- за віком - 41834,

- по інвалідності - 4395,

- у разі втрати годувальника - 1969,

- за вислугою років - 874,

- довічне утримання суддів - 24,

- соціальні пенсії – 365.

Середній розмір пенсії на 01.01.2018 становить по Київському району 2795,51 грн.
Пенсії жителям Київського району виплачуються через 19 поштових відділень та 24 банківських заклади. 66,06 % від загального числа пенсіонерів отримують пенсії через установи банків.
Прийом громадян Київського району м. Харкова з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення здійснюється за адресою: м. Харків, вул. Чернишевська, 55, тел. (057) 725-03-33, з питань пенсійного забезпечення  - тел. (057) 725-35-35.


Медицина. На території Київського району м. Харкова розташовано 26 закладів охорони здоров׳я, із них: у міській комунальній власності - 11, входить до системи обласного підпорядкування - 5, до системи Академії наук України - 6, дві поліклініки відомчого підпорядкування (СБУ та Національної поліції), дитяче відділення дорожньої клінічної лікарні ЮЗД та інші.

До  закладів комунальної форми власності відноситься 11 акредитованих міських лікувально-профілактичних закладів охорони здоров'я, з яких 3 обслуговують жителів району за місцем проживання (міська клінічна лікарня № 27, міська лікарня № 28 та міська поліклініка      № 10).
Дітей району обслуговує Харківська міська дитяча поліклініка № 23, стоматологічну допомогу населенню району надає Харківська міська стоматологічна поліклініка № 1, допомогу вагітним надає  міський пологовий будинок  № 3, координатором всієї отоларингологічної служби міста є міська клінічна лікарня № 30. Міська клінічна лікарня № 14 ім. Л.Л. Гіршмана надає  офтальмологічну допомогу всім жителям міста та області, спеціалізовану психіатричну допомогу надає психоневрологічний диспансер № 3, допомога  при дерматологічних захворюваннях населенню надає міський клінічний шкіряно-венерологічний диспансер № 5, міська студентська лікарня № 20 надає медичну допомогу учням та студентам 26 закладів вищої освіти міста Харкова.
Основна кількість вище зазначених закладів охорони здоров'я є базою для кафедр Харківського національного медичного університету, Харківської медичної академії післядипломної освіти, Харківського національного фармацевтичного університету і практично всі співпрацюють з усіма університетами, академіями та інститутами медичної профілю.

До мережі охорони здоров'я області відносяться наступні лікувальні установи: у лісопарковій зоні розташовано комунальне некомерційне підприємство "Обласний центр онкології", у центральному районі - обласний психоневрологічний диспансер, обласний клінічний протитуберкульозний диспансер та обласний центр планування сім'ї та репродукції людини.

На території району розташовано державні установи охорони здоров'я (інститути), відомі не тільки в Україні, а й далеко за кордоном, які відносяться до Академії наук України, а саме:

              - Інститут мікробіології та імунології ім. І.І. Мечникова;

              - Інститут медичної радіології ім. С.П. Григорьєва;

              - Інститут патології хребта та суглобів ім. М.І. Ситенка;

              - Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я. Данилевського;

              - Інститут дерматології та венерології;

              - Інститут експериментальної та клінічної ветеринарної медицини.

На території мікрорайону селища П'ятихатки знаходиться спеціалізована медико-санітарна частина № 13 Міністерства охорони здоров'я України, яка надає медичну допомогу всім мешканцям мікрорайону та працівникам Харківського фізико-технічного інституту.
У районі працює ряд медичних центрів, клінік, інститутів, які відносяться до недержавного сектора медицини, але відомі не тільки харків'янам, але й далеко за межами області:

              - Лікувально-консультативний центр «Сана»;

              - Медичний центр «Небосвод»; «Еввіва»;

              - ТОВ міжнародного медичного центру «Офтальміка»;

              - ТОВ клініка «Доктор Алекс»;

              - клініка «Інститут здоров'я»;

              - Центр здоров'я жінки;

              - стоматологічна клініка «Елістом»;

              - консультаційно-діагностичний медичний центр «Інсайт», а також багато інших комерційних установ, які надають медичні послуги.


Житлово-комунальне господарство. Житловий фонд комунальної власності Київського району нараховує 872 житлових будинки, що знаходяться на балансі КП «Жилкомсервіс», житлова площа яких складає     3121, 91 тис. кв. м . На території району також розташовано 140 ОСББ, ЖБК, ЖК, 56 відомчих будинків та 38 гуртожитків.

У 2017 році у Київському районі у 49 житлових будинках виконано ремонтні роботи капітального характеру.
Поточний ремонт житлового фонду Київського району у 2017 році виконано у 436 житлових будинках.
В останні роки керівництвом міста особливу увагу приділено виконанню робіт з ремонту під'їздів та вхідних груп. За період з 2012 р . - 2017 р . виконаний ремонт 643 вхідних груп і  383 під'їздів житлових будинків всіх форм власності.

У 2017 році виконано роботи по ремонту рельєфних сходів:

- вул. Дружби Народів № 253 - 1 од.

- вул. Ужвій Наталі, № 78 - 1 од.

- вул. Ужвій Наталі, № 86 (п. 3, 6) - 2 од.

У 2017 році виконано роботи щодо заміни віконних рам у 59 житлових будинках по 128 під'їздам.

Особливу увагу в 2017 році КСП «Харківміськліфт» було приділено ремонту ліфтам та системам диспетчерування.
У житлових будинках комунальної форми власності виконаний поточний ремонт 56 ліфтів. Виконано заміну 65 купе кабін ліфтів. Виконано роботи щодо капітального ремонту 32 ліфтів, у тому числі і систем диспетчерування.
Комплексом робіт щодо проведення благоустрою у 2017 році було охоплено 11 житлових будинків комунальної форми власності:

- вул. Дарвіна, № 1, № 3/5;

- вул. Пушкінська, 50/52;

- вул. Героїв Праці, № 10, № 12;

- вул. Метробудівників, № 11, № 15;

- вул. Гвардійців Широнінців, № 125;

- вул. Продольна, № 1, № 3, № 3А.