Загальна інформація.
Площа району - 45,99 кв.км, чисельність населення - 93 тис. чоловік.

Історія. 

Територія сучасного Основ'янського району була заселена однією з перших в Харкові. У долині річки Харків, поблизу її впадіння в Лопань (нині це територія між площею Павлівською та річкою Харків), за переказами, був заснований хутір, який потім дав початок нашому місту. З перших років існування Харкова були заселені Поділ, розташований між Харківським і Лопанськими мостами уздовж правого берега річки Харків. Зараз ця найдавніша частина міста повністю входить до складу Основ'янського району. В кінці лютого 1919 року більша частина району увійшла до складу Основ'янсько-Холодногірського району, а частина - до Петинсько-Журавлівського. Остання назва утворена від назви місцевостей, які увійшли до складу адміністративно-територіальної одиниці: вулиці Петинської (нині - Плеханівська, промислова зона і район Петинка) і району Журавлівка (малоповерхова житлова зона). У вересні 1924 року Петинсько-Журавлівський район був перейменований в Червонозаводський, оскільки на його території розміщувалися найбільші харківські заводи - ХТЗ, «Серп і молот», ХЕМЗ, в яких в роки громадянської війни формувалися більшовицькі організації. У 2016 році, на виконання Закону України «Про засудження комуністичного і націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборону пропаганди їхньої символіки», Червонозаводський район перейменований в Основ'янський.

Протягом 1920-1930-х років межі міських районів неодноразово змінювалися. З вересня 1940 року Основ'янський район існує в сучасних межах, за винятком селища Жихор, яке включили до меж Харкова й увели до складу території району в серпні 1963 року. 

Промисловість. 

На території району діють 78 промислових та 8 транспортних підприємств, 15 підприємств залізничного транспорту, 12 будівельних організацій, 9 науково- дослідних інститутів та конструкторських бюро.      Найпотужнішими підприємствами, які працюють на території району, є:  
- хімічної промисловості: ТОВ «Пірана» (виробництво косметичних засобів та засобів побутової хімії); АТ «Ефект» (виробництво парфумерно - косметичних засобів);
- харчової промисловості: ТОВ «Харківський м'ясокомбінат», ТОВ «Запорожець-4» (виробництво ковбасних виробів);
- фармацевтичної промисловості: ПАТ «Червона зірка» (виробництво лікарських препаратів, лікувальної косметики, біологічно  активних харчових добавок);
- поліграфічної галузі: ТОВ «Фактор-Друк» (виробництво  високоякісної поліграфічної  продукції);
-  будівельної галузі: ТОВ «Константа - 2012» у складі корпорації «Харківські будівельні матеріали» (виготовлення виробів із бетону для будівництва), ТОВ Завод «Рапід» (виробництво комплектів швидкомонтованих будівель, переробка деревини та її відходів);
-  інші види діяльності: ТОВ «Тубний завод» (виробництво тари з пластмаси та пакувань з легких металів), АТ "КОННЕКТОР" (виробництво різних з’єднувачів),   ПРАТ "Харківський завод "ОРГТЕХНІКА" (виробництво канцелярського приладдя),  ДП «Харківська біофабрика» (виробництво ветпрепаратів і кормових добавок).



Інфраструктура.
 На території району розташовані та функціонують 330 об’єктів торгівлі, 320 об’єктів комунально-побутового обслуговування, 191 об’єкт громадського харчування, 5 цехів, 3 торговельних майданчика, 40 аптек, які у повному обсязі задовольняють потреби мешканців району.  З метою удосконалення форм обслуговування населення, в районі відбуваються процеси формування сучасної інфраструктури підприємств торгівлі та побуту, розвивається мережа супермаркетів та різні підприємства нового типу, оснащені сучасними технологіями обліку з широким асортиментом товарів, а саме: - ТОВ «АТБ Маркет», ТОВ «Укр.-Трейд», ПП «Таврия Плюс» ТЦ «Портал», супермаркет «Фокстрот», ТОВ «Епицентр», ТОВ «Нова Лінія», супермаркети «Ельдорадо», «Comfy» та «Брусничка».

Освіта. У районі 33 заклади освіти: 12 закладів загальної середньої освіти  (10 – денних, 1 – вечірній, 1 – приватний), 19 закладів дошкільної освіти  (18 – комунальної власності, 1– приватної власності) та 2 заклади позашкільної освіти. У денних закладах загальної середньої освіти навчається 6793 учні. З 10-ти денних закладів загальної середньої освіти - три заклади, що забезпечують розвиток обдарованих дітей: ХГ № 12 – природничо-математичний напрямок та з поглибленим вивченням іноземної (англійської) мови; ХГ № 34 – з поглибленим вивченням іноземної (англійської) мови; ХСШ № 66 – спеціалізована школа з поглибленим вивченням англійської мови. З 2017 року функціонує Приватний навчальний заклад «Харківська онлайн-школа  «Альтернатива». Кількість класів - 30, у них навчається 838 учнів.

В Основ’янському районі мешкає 4656 дітей віком від народження до 6 років. Організацію дошкільного виховання здійснюють 18 закладів дошкільної освіти комунальної власності. У 2019/2020 навчальному році в них функціонує 146 груп, з них: 28 груп раннього віку, 118 груп дошкільного віку, у яких виховується 3323 дитини. Крім того, в районі працює приватний заклад дошкільної освіти – Центр розвитку дитини «Маленька країна», в якому функціонує 3 групи з короткотривалим режимом роботи. Його відвідують 20 дошкільнят.

Культура. На території району функціонують 12 закладів  культури.

На базі Палацу культури Основ’янського району працюють 16 колективів, з них 10 дитячих. Усього в них займається 505 учасників(з них 297 дітей). 6 колективів мають звання «народний» і 3 – «зразковий». У будинку культури Основ’янського району  (сел. Жихор) організовано  роботу 6 гуртків, у тому числі 3 – для дітей, усього у них займаються 35 осіб, з них 26 – діти.

У районі функціонують дві школи естетичного виховання – дитяча музична школа №5 ім. Римського – Корсакова та дитяча музична школа №10. У цих закладах у 2019-2020 навчальному році навчаються 840 учнів (ДМШ №5 - 510 і ДМШ №10 - 330 учнів).
На території району працюють 8 бібліотек Центральної бібліотечної мережі району. Загальний фонд бібліотек налічує 386 тис. 256 примірників книг.


Медицина. 
Населення району обслуговують шість  медичних закладів, а саме:

- Комунальне некомерційне підприємство «Міська поліклініка №25» Харківської міської ради;
-  Комунальне некомерційне підприємство «Міська поліклініка №22» Харківської міської ради;
- Комунальне некомерційне підприємство «Міський клінічний пологовий будинок №7» Харківської міської ради;
- Комунальне некомерційне підприємство «Міська стоматологічна поліклініка №4» Харківської міської ради;
- Комунальне некомерційне підприємство «Міська дитяча клінічна лікарня №24» Харківської міської ради;
- Комунальне некомерційне підприємство «Міська лікарня №1» Харківської міської ради.

Також на території району розташовані Комунальне некомерційне підприємство Харківської обласної ради «Обласний дитячий багатопрофільний санаторій» та ендокринологічне поліклінічне відділення  Комунального некомерційного підприємства «Міська клінічна лікарня №2 ім. проф. Шалімова О.О.» Харківської міської ради.
 На сьогодні це сучасні лікувально-діагностичні установи, які надають кваліфіковану медичну допомогу жителям району.


Соціальний захист.  
Станом на 01.11.2020 в Управлінні  соціального захисту населення адміністрації Основ`янського району Харківської міської ради на обліку перебуває 24019 осіб пільгового контингенту, що становить 25,5% від загальної кількості мешканців району, у т.ч. ветеранів війни – 1615, осіб, які мають статус «Діти війни», - 4287 осіб, громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС – 238, осіб з інвалідністю – 1997, учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни з числа учасників АТО – 395, членів сімей загиблих у зоні проведення АТО – 8 та інших.

Пільги на житлово-комунальні послуги, придбання твердого палива і скрапленого газу на суму 4 млн 55 тис. 556 грн надані 3054 особам.

Почесне звання «Мати-героїня» мають 24 жінки Основ`янського району.

У санаторно-курортних установах України за 10 місяців 2020 року оздоровлено 110 ветеранів війни, осіб з інвалідністю, громадян, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, учасників бойових дій з числа учасників АТО. Грошову компенсацію за невикористані путівки на суму 30 тис. 942 грн отримали 13 осіб з інвалідністю та 41 громадянин, постраждалий внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії. Громадяни, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, за пільговими рецептами лікарів безкоштовно отримали ліки та послуги із зубопротезування на суму 227 тис. грн, а також відшкодування вартості проїзду на суму 916 грн. Забезпечено 78 осіб з інвалідністю технічними засобами реабілітації в кількості 90 одиниць, 126 осіб - протезно-ортопедичними виробами у кількості 393 одиниці на загальну суму 1 млн 174 тис. 124 грн  та 36 дітей з інвалідністю отримали реабілітаційних послуг на суму 584 тис. 128 грн. Проводиться робота щодо організації проходження учасниками антитерористичної операції соціальної і професійної адаптації, курсу психологічної реабілітації.

Управлінням соціального захисту населення Основ'янського району Харківської міської ради забезпечено адресну соціальну підтримку населення, зокрема 4056 сім'ям району виплачено житлових субсидій громадянам на житлово-комунальні послуги, на придбання твердого топлива і скрапленого газу з початку року на суму 31 млн 586 тис. 580 грн; 4151 сім'ям - різні види щомісячної державної соціальної допомоги та компенсаційних виплат на загальну суму 67 млн 908 тис. 759 грн, 2057 особам - одноразові матеріальні виплати на загальну суму  2 млн 955 тис. 17 грн.

Здійснюється робота щодо взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.   З 2014 року до теперішнього часу видано довідки 15618 громадянам. Усього в Єдиній інформаційній базі даних внутрішньо переміщених осіб по Основ`янському району перебуває на обліку 4242 особи.

Для ефективного задоволення потреб мешканців району всі види державної допомоги призначаються за єдиною заявою, житлові субсидії - за спрощеною формою заяви та декларації. Також надається веб-послуга з прийому документів на призначення житлової субсидії, допомоги при народженні дитини та на відшкодування вартості послуги “муніципальна няня”.

У 2020 році продовжується надання комплексної послуги «е-малятко» та  призначення і виплата державної допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях, запроваджених у 2019 році. За 10 місяців поточного року в рамках комплексної послуги «е-малятко» до Управління подані та опрацьовані 147 заяв на призначення допомоги при народженні дитини. Призначено допомогу на дітей, які виховуються у багатодітних сім'ях, 174 сім`ям на суму 3 млн 891 тис. 300 грн.

З 1 вересня 2020 року в Україні стартував новий проект монетизації одноразової натуральної допомоги ”пакунок малюка”.

За вересень-жовтень 2020 року прийнято 122 заяви та сформовано реєстр на 119 осіб на виплату грошової компенсації.

У рейтингу показників заборгованості з виплати заробітної плати Основ`янський район протягом року посідає 2 місце серед районів м. Харкова за найменшою сумою боргу.
Моніторингом рівня оплати праці та введення мінімальної заробітної плати охоплено понад 800 підприємств району; виробничого травматизму, умов праці та профзахворювань – понад 150 підприємств.

Благоустрій. У районі 405 вулиць, провулків, площ і в’їздів. Житловий фонд налічує 9576 будинків, із них 1145 ( загальною площею1,683 млн кв.м ) перебувають у комунальній власності територіальної громади та експлуатуються дільницями КП «Жилкомсервіс»,  і 8342 -  приватний сектор.

З них 397 будинків обладнано системами центрального теплопостачання; 34 житлових будинки - бойлерами для підігрівання гарячої води; 890 житлових будинків - системою холодного водопостачання; 798 житлових будинків - системами водовідведення; 390 житлових будинків - 1382 опалювальними печами на газовому і твердому паливі; 590 житлових будинків - АГВ; 110 житлових будинків - 363 ліфтами, з них 330 пасажирських і 33 вантажних. 63 будинки перебувають на балансі відомчих підприємств, 26 належать ЖК, ЖБК, ОСББ.

У районі працюють чотири дільниці КП «Жилкомсервіс» (№58, 59, 60, 61) і чотири дільниці КП «Харківблагоустрій» (№1, 2, 3, 4).

 На території району розташовані лугопарк у мікрорайоні «Основа» біля Основ’янської водойми й три парки: у мікрорайоні «Жихор», дитячий парк по вул. Плеханівській і парк Залізничників по пров. 2-му Деповському, а також вісім скверів: «Стрілка», Героїв Небесної Сотні, Космонавтів, Суддівський, Гімназійній,   по вул. Кооперативній, Богдана Хмельницького та Університетській.
У районі встановлено 195 дитячих, 53 спортивних майданчики та 8 гімнастичних комплексів «СТРИТВОРКАУТ».